Aktualności

Współpraca ponad podziałami. Będą miliony z Polskiego Ładu


Ponad 16 mln złotych – tyle wyniesie suma rządowego wsparcia na realizację strategicznych zadań dla samorządu powiatowego. Dwa tygodnie temu ogłoszono wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji w gminach, miastach i powiatach. Starostwo, jak czytamy w komunikacie na stronie internetowej, otrzymało dotację na przebudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz gruntowną modernizację ulicy Wrocławskiej. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że starosta brzeski należy do Platformy Obywatelskiej, a wsparcie w ramach Polskiego Ładu przyznaje rząd prawicowy. Niedawna wizyta wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej pokazała, że każda ze stron potrafi działać ponad partyjnymi podziałami.

– To wyjątkowa chwila dla nas, bo nasz samorząd jeszcze nigdy nie otrzymał takiego wsparcia na zadania. 16 milionów złotych to suma wsparcia na dwie inwestycje: przebudowa ulicy Wrocławskiej i gruntowna modernizacja ZOL-u. Obiekt jest w stanie katastrofalnym, ale teraz dzięki wsparciu uda się budynek gruntownie wyremontować. Przebudowany zostanie również teren wokół obiektu, powstanie również nowa droga dojazdowa dla karetek od strony Łokietka. Gdyby nie wsparcie wiceministra Marcina Ociepy, takich pieniędzy byśmy na pewno nie otrzymali. Jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie w naszej sprawie – mówił na briefiengu prasowym starosta Jacek Monkiewicz.

Spotkanie przed Brzeskim Centrum Medycznym pokazało, że współpracę można nawiązać na każdym szczeblu, bez względu na przynależność do danej partii.

- Najważniejsza w samorządzie jest właśnie współpraca. Podziękowania należy skierować do burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, który umorzył dla szpitala blisko pół miliona złotych podatku. Podziękowania kieruję również do Tomasza Witkowskiego, dziś wicewojewody opolskiego, który również przyczynił się do tego, że z Polskiego Ładu otrzymaliśmy takie wsparcie – dodaje Monkiewicz.

Co ciekawe, przedstawiciele rządu również widzą plusy współpracy ponad podziałami. Marcin Ociepa wielokrotnie podkreślał, że  Brzeg oraz powiat są ważne nie tylko dla województwa, ale również kraju.

– Ten rządowy program jest wielkim otwarciem na samorządy. To jest docenienie i wsparcie gmin, miast i powiatów. W przypadku brzeskiego szpitala mówimy tutaj o czymś fundamentalnym, czyli o ochronie zdrowia. Trzeba robić wszystko, aby budować potencjał nie tylko wojewódzkiej, ale również tej lokalnej służby zdrowia. Stąd wsparcie dla BCM-u. Cieszę się, że samorządy otwierają się na współpracę z rządem. Kluczem i receptą na rozwój naszego kraju jest właśnie ta synergia pracy rządu oraz gmin, miast i powiatów. Tylko suma naszych wysiłków może przynieść konkretne efekty – podkreślał wiceminister Ociepa.

A my przypomnijmy, ZOL na generalny remont czeka już kilkanaście lat. Teraz dzięki wsparciu w ramach Polskiego Ładu, uda się cały budynek poddać gruntownej modernizacji. Oprócz remontu obiektu placówka zyska m.in. zewnętrzną windę hydrauliczną. W ramach zadania przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół budynku – powstaną ciągi piesze, drogi dojazdowe oraz nowe miejsca parkingowe. Przewidywana wartość zadania to 5,5 mln złotych. Dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia wyniesie 85%.

Przebudowa ulicy Wrocławskiej to z kolei drugie zadanie, które znalazło się na opublikowanej liście inwestycji w ramach Polskiego Ładu. Remont drogi powiatowej nr 1193 O będzie polegał na modernizacji nawierzchni jezdni i chodników, a także budowie ścieżki rowerowej i budowie nowego, energooszczędnego oświetlenia. W części objętej nadzorem konserwatorskim  droga otrzyma nową kostkę granitową. Ponadto poprawimy bezpieczeństwo pieszych – powstaną bezpieczne przejścia z tzw. azylem oraz aktywne oznakowanie. Ulica zmodernizowana zostanie na odcinku blisko jednego kilometra, od skrzyżowania z Placem Bramy Wrocławskiej do granic miasta. Wartość tego zadania to 12 mln złotych. Strona rządowa pokryje aż 95% kosztów.

Obie inwestycje zostaną zrealizowane w 2022 roku.