Aktualności
Kultura

Wychowankowie SOSW w Grodkowie odwiedzili Muzeum Piastów Śląskich


W czwartek (17.06) wychowankowie wszystkich grup wychowawczych SOSW w Grodkowie udali się na wycieczkę krajoznawczą do Brzegu. Celem wyjazdu było zwiedzanie jednego z najcenniejszych zabytków naszego regionu, jakim jest Zamek Piastów Śląskich.

Wychowankowie zwiedzili dwie wystawy stałe: „Memoriae Piastorum Principum Silesiae” (podziemia) oraz „Paradne zbroje i ubiór Piastów śląskich XIII – XVII w.”. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć jedne z najcenniejszych zbiorów dla historii naszego regionu oraz Śląska. Wystawa prezentuje sarkofagi Piastów z brzeskiej nekropolii piastowskiej, płyty nagrobne średniowiecznych Piastów śląskich oraz druki poświęcone pochówku Piastów śląskich. Ciekawostką była szesnastowieczna rzeźba ulubionego psa księcia Jerzego II. Druga wystawa obejmowała zbiory archeologiczne wraz z makietą Ryczyna – średniowiecznej osady obronnej, makietę XVII/XVIII-wiecznego Brzegu oraz militaria z tej epoki.

- Odwiedziły nas dzisiaj dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Bolesława Prusa w Grodkowie. Z zaciekawieniem zwiedzały piastowski zamek, o którego historii barwnie opowiadała im pani Barbara Fomicz, umiejąca bezbłędnie trafić formą, stylem i treścią do umysłów i serc młodych odbiorców. Mamy nadzieję, graniczącą z pewnością, że będą mile wspominać dzisiejsze popołudnie i wkrótce znów nas odwiedzą, a w przyszłości, jako dorośli, będą stałymi bywalcami muzeów i ludźmi łaknącymi kultury oraz empatycznymi jak patron ich szkoły, Bolesław Prus, o którym napisano: „Serce serc” – napisał po wizycie dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, Dariusz Byczkowski na swoim profilu społecznościowym.

Wychowankowie byli zadowoleni z możliwości poznania tak cennego zabytku, jakim jest brzeski zamek i mieszczące się w nim muzeum. Wychowankowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji dotyczącej jego zbiorów i historii budynku pełniącego niegdyś funkcję obronną i reprezentatywną książąt Piastowskich.

Wychowawcy i wychowankowie pragną podziękować dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich, Dariuszowi Byczkowskiemu za możliwość zwiedzania jego cennych kolekcji oraz Pani Małgorzacie i Panu Markowi Misztal za przygotowanie i zorganizowanie pysznego poczęstunku dla wychowanków i wychowawców. Dziękujemy.