Aktualności
Brzeg
Kultura

Wyjątkowa sytuacja na kolejnym koncercie z cyklu Wieczorów Lisztowskich w Brzegu


Zaledwie kilkanaście godzin miał na przygotowanie programu sobotniego koncertu w Zamku Piastów Śląskich, z cyklu Wieczorów Lisztowskich, maestro Michał Michalski, który musiał niespodziewanie zastąpić swojego profesora Macieja Pabicha i trzeba przyznać, że zrobił to w sposób perfekcyjny i niezwykle profesjonalny. 

Listopadowy cykl Wieczorów Lisztowskich to druga część koncertów „Polonezy polskie”

Zagrać utwory tak znanych kompozytorów, jak m.in. Fryderyk Chopin, Stanisław  Moniuszko, czy Józef Elsner jest nie lada wyzwaniem i podkreśla tylko przed jak trudnym zadaniem, stanął we wnętrzach Zamku Piastów Śląskich w Brzegu młody, utalentowany pianista – Michał Michalski. Pan Michał podjął jednak rękawicę i pokazał, że jest niesamowicie uzdolniony, mając zaledwie kilkanaście godzin na przygotowanie się, zaprezentował w genialnym stylu osiem polonezów wybitnych polskich wirtuozów fortepianu, którzy w swoich czasach święcili triumfy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. 

Koncert był antologią poloneza pisanego na fortepian od XVIII wieku po początek XX

Sobotni bohater Wieczorów Lisztowskich, Michał Michalski urodził się w 1994 roku we Wrocławiu. Jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu nagród na konkursach pianistycznych m.in.: III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach (2019), Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Marii Canals w Barcelonie (2018), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno (2017), czy VI nagroda na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Katowicach (2016).

Koncert na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

Michał Michalski prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce oraz za granicą. Występował m.in. na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Dusznikach-Zdroju, Turynie, Trzęsaczu i Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku. Grał w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i Bibliotece Polskiej w Paryżu. Na szczególną uwagę zasługuje występ w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie 2017 „Bach u Cystersów”, podczas którego zaprezentował swoje umiejętności obok tak wybitnych artystów, jak Mischa Maisky, Georgijs Osokins, czy Marek Toporowski. Pianista wykonał wówczas komplet inwencji dwugłosowych i symfonii J. S. Bacha.

W listopadzie 2015 roku nakładem wydawnictwa JB Records, ukazał się debiutancki album fonograficzny pianisty: Michał Michalski – Piano Recital.

Działalność artystyczną i studia doktoranckie łączy z pracą pedagogiczną w macierzystej uczelni

Koncerty z cyklu Wieczory Lisztowskie odbywają się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu od 30 lat. Realizowane są wspólnie z Towarzystwem im. Ferenca Liszta z jego prezesem, profesorem Juliuszem Adamowskim (członkiem Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu) oraz Gminą Brzeg.

Kolejny koncert zaplanowano na 12 grudnia br., a transmisję na żywo będzie można obejrzeć za pośrednictwem strony facebookowej Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. 

Reklama
202 views