Aktualności
Kultura
Powiat brzeski

Wyjątkowa XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides & Patria” przeszła do historii


Tegoroczna, XVII już edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides & Patria” upamiętniającego ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, wieloletniego kapelana brzeskiej jednostki, była wyjątkowa ze względu na obostrzenia i ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa, ale nie tylko, ponieważ zabrakło w niej jednego z pomysłodawców konkursu – śp. Janusza Ireneusza Wójcika…

Przesłuchania konkursowe online

Tym razem niestety nie było możliwe wspólne spotkanie w murach, przepięknie odrestaurowanego, Klubu Garnizonowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów, wszystko oczywiście ze względu na restrykcje związane z pandemią Covid-19. Na miejscu spotkało się tylko profesjonalne jury, w składzie: Pani Dorota Herman, aktorka, instruktor teatralny Brzeskiego Centrum Kultury; Pani Zuzanna Bartczak, instruktor teatralny, reżyser, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka; ks. ppłk. Sławomir Fonfara, kapelan 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz główna pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia – kierownik Klubu Garnizonowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu, Pani Jana Koronkiewicz, która budowała je wspólnie ze śp. Januszem Ireneuszem Wójcikiem.

To właśnie Pani Jana Koronkiewicz, wspólnie z ks. ppłk Sławomirem Fonfarą, dokonali tradycyjnego, symbolicznego zapalenia świeczki ku pamięci ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka.

Następnie jury mogło przystąpić do odsłuchania 70 nagrań wideo, które wpłynęły z całej Polski. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy, którzy recytowali wybrane przez siebie wiersze, podzieleni zostali na kategorie – szkoły podstawowe klasy 1-4, szkoły podstawowe klasy 5-8, szkoły średnie oraz żołnierze. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w pierwszych dwóch kategoriach.

Nagrania recytujących uczestników wyświetlane były na specjalnie przygotowanym ekranie, a jurorzy, zachowując reżim sanitarny, na bieżąco oceniali i komentowali pomiędzy sobą nadesłane propozycje. Po wysłuchaniu każdej z kategorii przyznawane były nagrody i wyróżnienia.

Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ale musiało wyłonić laureatów

W pierwszej z kategorii – klas 1-4 szkół podstawowych zwyciężyła Ofelia Stępień-Rutowicz z PSP nr 8 w Brzegu, na drugim miejscu sklasyfikowane zostały Jaśmina Kużdżał z PSP nr 1 w Brzegu oraz Inka Chmiela z PSP nr 8 w Brzegu, natomiast podium uzupełnili Milena Wiącek, Alicja Kłyż (obie PSP nr 8 w Brzegu) i Robert Stefaniak z PSP nr 1 w Brzegu.

W drugiej kategorii – klas 5-8 szkół podstawowych zwycięzcą okazał się być Igor Rączkiewicz z PSP w Lewinie Brzeskim, drugie miejsce przypadło Julii Machnik z PSP nr 8 w Brzegu i Zuzannie Kasprzak z PSP nr 1 w Brzegu, a podium zamknęła Emilia Feruś z PSP nr 8 w Brzegu.

Trzecią kategorię – szkół średnich wygrała Julia Świerczok z LO nr 1 w Oławie, drugie miejsce zajęła Natalia Wituszyńska – także LO nr 1 w Oławie, a trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Kani z Klubu 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie oraz Martynie Kamińskiej z Klubu 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

W ostatniej kategorii – żołnierzy triumfowała sierż. pchor. Kamila Wawrzyczek z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, na drugim miejscu uplasowali się szer. elew Dawid Urban z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz szer. Kornelia Lipińska z 1. Pułku Saperów w Brzegu, a podium uzupełnił por. Paweł Romek również z 1. Pułku Saperów w Brzegu.

Organizatorom, wszystkim wykonawcom, ich nauczycielom, opiekunom
i instruktorom należą się ogromne brawa i gratulacje za kultywowanie pamięci o wyjątkowym kapelanie brzeskiej jednostki ks. ppłk. Stefaniaku w tak piękny, a zarazem wzruszający sposób.

Podziękowania należą się również jurorom – za ich zaangażowanie
i profesjonalizm, a także mecenasom i sponsorom bez których to piękne wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Oby za rok, przy okazji XVIII edycji, udało się przeprowadzić ten wspaniały konkurs w warunkach scenicznych, bo właśnie taka forma oddaje najpiękniej atmosferę tego wydarzenia.

Reklama
229 views