Aktualności
Kultura

Wykreuj się książkowo


Październik od wielu lat uznawany jest za Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Chcąc zachęcić dzieci i młodzież do spojrzenia przychylnym okiem w stronę niedocenianych tak często książek, zorganizowaliśmy w szkole w Przylesiu niecodzienny pokaz stylizacji literackich w ramach Dnia Kreacji Literackich. 

Korytarze i klasy naszej szkoły wypełniły postacie z bajek braci Grimm (wilk, Czerwony Kapturek), baśni Andersena (dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu).  Prosto z Hogwartu przybyli Harry Potter, Hermiona, czy Voldemort. Spotkać można było Fileasa Fogga z powieści „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” i psa, który jeździł koleją, bociana z „Kajtkowych przygód”, a nad bezpieczeństwem zwierząt czuwał niezawodny Doktor Dolittle. Spotkało się u nas kilka Ani, nie Andzi z Zielonego Wzgórza. Obok Królewny Śnieżki i Kopciuszka maszerował niejeden Pinokio, a nawet szafa z „Lwa, Czarownicy i Starej Szafy”. 

Kreatywności nie można odmówić nauczycielom, którzy nie chcąc być gorszymi od uczniów, wykazali się niezwykłą pomysłowością w doborze kostiumów. 

I tak na jeden dzień Pani Dyrektor przeobraziła się w Królową Kier z „Alicji w Krainie Czarów”, mieliśmy też własną profesor Minerwę McGonagall. Szeregi grona pedagogicznego zasilił Ambroży Kleks, niezbyt urodziwa, ale wszystko wiedząca Wiedźma, a także mitologiczna Pandora, która częstowała uśmiechami z puszki, by nieco odmienić swój tragiczny los.

Każdy miał okazję zaprezentować swoją stylizację przed szanownym jury, które nie miało łatwego zadania z przyznaniem nagrody. Podczas oczekiwania na werdykt, klasy udały się na projekcję filmu „Fantastyczne, latające książki Pana Morrisa Lessmore”. Ten krótkometrażowy film animowany ukazał uczniom, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają książki, jak wzbogacają nasze wnętrze…

Szymborska napisała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Organizując ten dzień, przyświecała nam myśl, żeby zaszczepić w dzieciach i młodzieży chęć do czytania książek, poznawania nowych bohaterów, dołączenia do zabawy w czytanie. Książka pozwala nam bowiem na wędrówkę przez życie, uwalniając od stresu, poprawia przy tym pamięć, kształtuje charakter, jest przyjacielem na dobre i na złe.

Gratulujemy laureatom:
I miejsce – Adam Pieczarka (Doktor Dolittle)
II – Maciej Augustyn (szafa z Narnii)
III- Julia Gadzińska (Dziewczynka z zapałkami)
Nagroda Publiczności – Jakub Mańkowski (Pinokio)
Wyróżnienie – Antoni Kozierski (Pan Kleks)