Aktualności
Kultura

Wystawa fotograficzna w brzeskiej bibliotece


Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną zatytułowaną „Opolskie krajobrazy – Stobrawski Park Krajobrazowy”. Ekspozycja przedstawia bogactwo fauny i flory Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, jak również zawiera informacje związane z historią, atrakcjami turystycznymi, ochroną przyrody i popularyzacją naszego pięknego regionu. Wystawę można oglądać od 3 do 28 stycznia bieżącego roku w gmachu głównym Wypożyczalni Centralnej przy ulicy Jana Pawła II 5 (parter). Oprócz wystawy odwiedzającym oferowane są darmowe publikacje książkowe poświęcone Opolskim Parkom Krajobrazowym oraz przewodnik turystyczny po Stobrawskim Parku Krajobrazowym, w którym znajdziemy m.in. proponowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe i samochodowe.

Opolskie Parki Krajobrazowe skrywają wiele szczególnie atrakcyjnych skarbów dla miłośników przyrody, pieszych wędrówek czy wypraw rowerowych. Nie tylko Stobrawski Park Krajobrazowy, a również Park Krajobrazowy Góry Opawskie i Park Krajobrazowy Góra Św. Anny od lat przyciągają liczne grono osób, chcących odkryć tajemnice naszego regionu i miło spędzić czas na łonie natury. Wszystkie trzy parki łącznie zajmują 8% powierzchni województwa opolskiego i gromadzą na swych terenach najcenniejsze elementy ze świata roślin i zwierząt.

Stobrawski Park Krajobrazowy został utworzony w 1999 roku, czyli 23 lata temu, a swoim zasięgiem obejmuje gminy: Lubsza, Pokój, Murów, Popielów oraz w mniejszej część gmin Świerczów, Łubniany, Lewin Brzeski, Dąbrowa, Dobrzeń, Kluczbork i Lasowice. Jednocześnie jest on największym parkiem krajobrazowym znajdującym się w województwie opolskim. Siedziba główna Parku znajduje się w miejscowości Ładza, w budynku Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej i Badań nad Bioróżnorodnością.

Na terenie Parku znajdują się liczne obiekty turystyczne takie jak np.: wydmy w okolicach Karłowic często nazywane „złotymi piaskami”, bardzo chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi; barokowy ogród francuski w miejscowości Pokój, którego egzotyczne drzewa można podziwiać do dzisiaj; liczne stawy i pomniki przyrody (np. „Aleja Dębów” w Nowej Bogacicy); zabytkowa huta w Zagwiździu; gotycki zamek w Karłowicach z XIV wieku wzniesiony przez ród von Tschammer, czy kapliczka „Studzianka” znajdująca się w Dąbrówce Łubnianej, do której co roku przybywają liczni turyści, spragnieni cudownej wody.

Mamy nadzieję, że wystawa prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu będzie impulsem i zachętą do odwiedzenia i bezpośredniego poznania tych pięknych okolic oraz poobcowania z urokami natury i architektury naszego regionu.

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I
ul. Jana Pawła II 5
49-300 Brzeg
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Godziny otwarcia od września do czerwca:
Poniedziałek: 8.00-19.00
Wtorek: 8.00-19.00
Środa: 8.00-19.00
Czwartek: 8.00-19.00
Piątek: 8.00-19.00
Sobota: 8.00-14.00
Niedziela: NIECZYNNE