Aktualności
Powiat brzeski

Duże ognisko COVID-19 w domu pomocy w Jędrzejowie. Czy powiatowi grozi włączenie w czerwoną strefę?


111 osób – tyle osób zaraziło się COVID-19 w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie. Jak ustalił Głos Powiatu, na blisko 160 wymazów ponad setka dała wynik dodatni. Na kwarantannę może trafić nawet kilkaset osób. Na razie nie wiadomo, czy powiat będzie oznaczony czerwoną strefą. Jedno jest pewne, takiego przyrostu zakażonych nie było jeszcze od początku pandemii.

– Najnowsze dane mówią o zakażonych 87 podopiecznych i 24 pracownikach – wylicza starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – 5 pensjonariuszy przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, reszta znajduje się w domu pomocy. Warto podkreślić, że zarażeni są niemal wszyscy podopieczni. Jeśli chodzi o personel, to COVID-19 ma blisko połowa z nich. Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy cały czas w kontakcie z naszym sanepidem.

Placówka pozostaje zamknięta. Podobnie oddział wewnętrzny w Brzeskim Centrum Medycznym. Przypomnijmy, to tam dwa dni temu trafiło trzech pensjonariuszy z Jędrzejowa. W związku z zaistniałą sytuacją, dyrekcja szpitala wstrzymała przyjęcia na internę, a pacjentom oraz całemu personelowi pobrano materiał do badań laboratoryjnych. Łącznie to kilkadziesiąt wymazów. Wyniki mamy poznać jutro.

Czy w związku z dużym ogniskiem koronawirusa powiat brzeski trafi do czerwonej strefy? Na razie nie ma w tej sprawie decyzji resortu zdrowia. Przyrost chorych jest znaczny, ale biorąc pod uwagę ludność (prawie 90 tysięcy mieszkańców), region może najpierw trafić do strefy żółtej.

Będziemy na bieżąco informować o sytuacji epidemicznej w powiecie brzeskim.

Reklama
788 views