Aktualności
Brzeg

XII Letnia Akademia Szachowa za nami. Były nagrody, puchary i trochę wzruszeń


Środowisko szachowe w Brzegu wcale nie jest małe, skupia ludzi w różnym wieku, a od lat kojarzy się z Jackiem Toporowskim, udzielającym się w roli nauczyciela i propagatora królowej gier strategicznych. W tym roku, kończąc XII edycję Letniej Akademii Szachowej, mówił, że najbardziej będzie mu brakowało jej uczestników i cały rok będzie za nimi tęsknił.  

Dziedziniec zamku w Brzegu stał się areną pięciodniowego święta szachowego. W jego czasie odbywał się turniej, w którym brali ludzie w różnym wieku. Niektórzy rywalizowali familijnie. Jak co roku, turniej stał na wysokim poziomie i był zorganizowany bardzo profesjonalnie. Wynikiem była piątkowe podsumowanie i wręczenie nagród.  

Organizatorem jak zawsze był wielki pasjonat szachów – Jacek Toporowski, na co dzień nauczyciel matematyki.  

– Letnia Akademia Szachowa ma swoje początki w 2009 roku na Placu Polonii Amerykańskiej. Wtedy spotkania odbywały się raz w tygodniu przez całe wakacje. Od kilku lat dzięki uprzejmości i życzliwości kolejnych dyrektorów muzeum Piastów Śląskich, Pawła Kozerskiego i Dariusza Byczkowskiego, korzystamy z dziedzińca i sal zamkowych. Spotykaliśmy się w lipcowe wtorki i piątki. Rok temu w związku z remontem zamku gościliśmy w Ambrozja Cafe Bistro Bar. W tym roku wróciliśmy w mury naszego pięknego zabytku. Ze względu na stan epidemii odbyło się tylko pięć turniejów w pięć ostatnich dni lipca. Łącznie zagrało 129 szachistek i szachistów w wieku od 7 do 82 lat. Królewska gra jak żadna inna łączy pokolenia. Rozegrano blisko 350 partii.– powiedział nam Jacek Toporowski. 

W kategorii OPEN XII Letniej Akademii Szachowej bezapelacyjnie triumfował CM Andrzej Krzywda, zawodnik LZS Victoria Chróścice z kompletem 25 punktów wyprzedzając reprezentantkę gospodarzy Magdalenę Jurkowską (SKS Orlik Brzeg) – 20 pkt i weterana brzeskich szachów, Stanisława Salaka – 17 pkt. Nagrodę dla najlepszego seniora odebrał Michał Maciejowski (rocznik 1938) a kategorię do lat 10 wygrał Jakub Pawłowski. Mariusz (tata) oraz Jakub i Dawid Pawłowscy zdominowali kategorię rodzin. Kamila Bańkowska i Antoni Sokołowski (obydwoje SKS Orlik Brzeg) to najlepsza dziewczynka i najlepszy chłopiec tegorocznego cyklu. Na wyróżnienie zasługuje również Jan Piszczek (rocznik 1938), który każdego roku bierze aktywny udział w spotkaniach Akademii. 27 szachistów odebrało piękne certyfikaty ukończenia LAS -u przygotowane tradycyjnie przez Przyjaciela Brzeskich Szachów, Mirosława Czoppę. 

Jedną z tegorocznych absolwentek Akademii jest 10-letnia Aleksandra Ciż z Warszawy.  W sobotę, 1 sierpnia, rozegrano 11 – rundowy maraton szachów błyskawicznych poświęcony Pamięci Powstańców Warszawskich. Po zakończeniu turnieju Ola wręczyła sędziemu specjalny kubek powstańczy przywieziony z Muzeum Powstania. Rywalizację wygrał Aliaksandr Tyszecki (MGLKS Parnas Oława) – 10 punktów, wyprzedzając o pół punktu kolegę klubowego, Pawła Olszewskiego. Honor gospodarzy obroniła niezawodna Magdalena Jurkowska, zajmując trzecią lokatę z dorobkiem 8,5 pkt. Tuż za podium z jednakową ilością punktów wylądował założyciel i administrator Brzeskiej Strony Szachowej, Daniel Woźniak. 

Krzysztof Żołyński 
 

Reklama
293 views