Aktualności
Kultura

XXIII Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu


Tegoroczna wystawa kolekcjonerska upamiętnia czterdziestą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Powstała ona dzięki uporowi organizacyjnemu Zdzisława Bagińskiego, dzięki aranżacji wykonanej przez pracowników Muzeum Piastów Śląskich, ale przede wszystkim dzięki samym kolekcjonerom, którzy zaprezentowali swoje pamiątkowe zbiory na naszej wystawie, a będzie można je oglądać do 23 grudnia 2021 roku.

Ci kolekcjonerzy to: Krzysztof Lachowicz (Wrocław) – „Cenzura korespondencji w latach 1981-1982”, Zdzisław Bernacki (Brzeg/Michałów) – „Wspomnienie aresztowania z l. 1983-1984”, Ryszard Ludka (Brzeg) – „Dokumenty i pamiątki internowanego” oraz Tadeusz Sadowiński (Brzeg) – „Znaczki pocztowe Podziemia”. Do grona kolekcjonerów na tej wystawie dołączyła także Anna Techmańska, zastępca dyrektora Muzeum Piastów Śląskich; jej blok tematyczny nosi tytuł „Pamiątki z okresu stanu wojennego”. Wśród nich „Trybuna Ludu”, w której na pierwszej stronie obwieszczenie Państwowej Rady Ocalenia Narodowego o stanie wojennym. Tyle lat minęło, a ta pamiątka nadal straszy.

Uroczyste otwarcie wystawy (15 października) było okazją do wspomnień i refleksji. Miło było posłuchać mądrych słów Romualda Nowaka, który dzisiejsze eksponaty kolekcjonerskie nazwał niemymi świadkami historii. Ruch solidarnościowy porwał wiele milionów Polaków. Było to odrodzenie, odkłamanie, erupcja wolności, po latach komunistycznego zniewolenia. 

Każdy, kto w Solidarności działał, ma piękną kartę w swojej biografii, której nikt mu nie odbierze. Tak jak ludziom żyjącym w PRL-u w latach osiemdziesiątych, po zachłyśnięciu się pierwszą Solidarnością, żadna siła, nawet stan wojenny – co podkreślił pan Romuald Nowak – nie była już w stanie odebrać poczucia i pragnienia wolności. „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Duża część eksponatów na naszej wystawie, np. rozmaitych podziemnych publikacji antyreżimowych, jest wyrazem tego poczucia i tego pragnienia.

Foto: Muzeum Piastów Śląskich