Z cyklu: „Pióro pamięci. Ocalić od zapomnienia. Wspominamy Janusza Wójcika” cz. 1
Istnieje w tym świecie coś, co nie umiera, co jest trwałe i pozostaje po człowieku w chwili jego odejścia. To pamięć, a konkretniej jej pielęgnowanie o osobach, których nie ma już wśród nas. W naszym nowym cyklu spróbujemy ocalić od zapomnienia pióro śp. Janusza Ireneusza Wójcika, który przeniósł się za niebieską bramę, po ciężkiej chorobie, 28 października br.
Ostatnim z marzeń była publikacja wierszy z najnowszego tomu „Wiersze wybrane” na łamach naszego portalu i gazety
Jednym z ostatnich marzeń śp. Janusza była publikacja wierszy z jego najnowszego tomu „Wiersze wybrane” (Wrocław, 2020) na łamach Głosu Powiatu. Teraz dzięki życzliwości i nieocenionej pomocy Pani Romany Więczaszek z Klubu Literackiego „Brzeg” oraz rodziny zmarłego, którzy chętnie przekazują nam materiały pozostałe po śp. Januszu Ireneuszu Wójciku, staje się to możliwe. Publikujemy wybrane wiersze jego autorstwa, które przybliżają postać Autora.
Do Brzeskiej Madonny
mojej mamie Helenie
tuląc dzieciątko
darowałaś w ramionach
schronienie
wspomnij też o mnie
gdy stoję przed Tobą
prosząc zmiłowania
bo od kogo czekać
jak nie od Matki
coraz bardziej samotny
choć w tłumie ludzi
modlę się do Ciebie
litania trosk
na kamienne policzki
uroniłaś łzy
opłakując pisklęta
wyrzucone z gniazda
przez ten wiatr
zacinający w oczy
piachem gościńców
strugami deszczu
przenikający chłodem
dzień po dniu
cóż warte jest życie
bez wiary i miłości
Matko smutnego oblicza
matko z Jasnej i Ostrej
do której na kolanach
po miłosierdzie
przychodzą żebracy
daruj strapionemu
choć jeden uśmiech
a przyniosę Ci w darze
votum wiersza szczerozłote
cóż mogłem uczynić
a czego nie uczyniłem
Łaskawa Pani
nie czekając zapłaty
podniosłem pisklęta
nakarmiłem sierotę
wiem to zbyt mało
za moje przewiny
ale w ciemnościach
nawet łotra wysłuchano
ze wzgórza Golgoty
Janusz Wójcik
Pielgrzym
Skały mchem porastają
wiatr zasypuje kości
a na szlaku pustynnym
głos z ciemności woła
– Panie gdzie jesteś
wędrowałeś do Indii do Tybetu
albo może Tybet Indie przyszły
do Betlejem z Trzema Mędrcami
ze wschodu
niewiele wiem o synu cieśli
księgi przemilczały lata młodości
skąd pewność czy świadectwo
nie padło łupem legionu fałszerzy
ile zapomniano na początku
a co ukrył skryba
powiedziałeś – jam zwyciężył
ale świat zwodzi obiecuje za pokłon
szczęście na ziemi ty zaledwie latarkę
idę ku światłu przez katakumby
spraw abym nie pragnął
daj mi wody ze studni Jakuba
Janusz Wójcik
Janusz Ireneusz Wójcik – urodził się 2 czerwca 1961 roku we Wrocławiu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie samorządu na Uniwersytecie Wrocławskim i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był nie tylko doświadczonym samorządowcem, ale także człowiekiem kultury, poetą. Przez trzydzieści lat organizował Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, a przez szesnaście – Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej im. ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka pod hasłem „Fides et Patria”, czyli „Wiara i Ojczyzna”. Organizował również Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki, na który zjeżdżali polonusi z przeróżnych zakątków świata. Autor wielu zbiorów poetyckich m.in. „Brzeg czasu”, „Opisanie świata”, czy „A fény kertésze” (Ogrodnik światła) i wydanego tuż przed śmiercią tomu „Wiersze wybrane”. Janusz Ireneusz Wójcik był również Dyrektorem Brzeskiego Centrum Kultury, a także Dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz doradcą marszałka województwa. W 2018 roku został Przewodniczącym Rady Miejskiej Brzegu kadencji 2018-2023. Prowadził brzeskie studio Radia Opole, które pomagało podczas powodzi w 1997 roku. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i odznaczany przez organizacje kombatanckie, kresowe, wojewodę opolskiego, Nową Trybunę Opolską, Prezydenta RP i ministra kultury. Wieloletni Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, gdzie dopilnował m.in. pomyślnego zakończenia inwestycji mieszkaniowych przy ul. Słowackiego. 20 sierpnia 2018 roku uroczyście nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Székesfehérvár na Węgrzech, gdzie od ponad 20 lat był zaangażowany w popularyzowanie wspólnych wątków historycznych polsko-węgierskich, jak i tych bardziej współczesnych, związanych ze współpracą samorządów opolskich z komitatem Fejér, z miastem Székesfehérvár.