Aktualności
Kultura

Za nami bardzo atrakcyjny weekend ze Stowarzyszeniem Razem Dla Powiatu Brzeskiego


W weekend (24-25.07) Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego dostarczyło mieszkańcom Brzegu sporej dawki atrakcji. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano zwiedzanie Zamku Piastów Śląskich z przewodnikiem oraz plenerowy koncert w Parku Wolności. 

Ogromne zainteresowanie zwiedzaniem Zamku Piastów Śląskich

Zamek Piastów Śląskich był w miniony weekend niesamowicie oblegany. Spowodowane było to przede wszystkim możliwością zwiedzania tego obiektu z przewodnikiem – Markiem Pyzowskim. Wśród 80 uczestników tego wydarzenia dominowali brzeżanie, ale nie zabrakło też gości z innych miejscowości, m.in z Wrocławia. 

Była to już druga okazja do wspólnego zwiedzania „Śląskiego Wawelu” wraz ze Stowarzyszeniem Razem Dla Powiatu Brzeskiego. Goście mogli podczas niego wysłuchać m.in. historii naszego miasta oraz dziejów piastowskiego zamku. Odwiedzili również kaplicę św. Jadwigi, gdzie dowiedzieli się między innymi tego, że największa nekropolia Piastów w Polsce znajduje się w Brzegu (w podziemiach kaplicy spoczęło aż 43 przedstawicieli tej dynastii), a nie w Poznaniu czy Gnieźnie. 

O rzetelne fakty historyczne i interesujące ciekawostki zadbał przewodnik Marek Pyzowski, który jak zawsze stanął na wysokości zadania, za co po zakończeniu zwiedzania otrzymał od uczestników gromkie brawa.

Organizatorzy zadbali też o małą niespodziankę. Na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich przygotowany został kącik ze słodkim poczęstunkiem i wodą. Chętni mogli także zabrać ze sobą ulotki podsumowujące ostatnie miesiące działalności Stowarzyszenia Razem Dla Powiatu Brzeskiego oraz podstawowe informacje o tej organizacji.

Kolejną niespodzianką była możliwość zwiedzenia miejskiego ratusza. Goście przekonali się, że nie tylko Zamek Piastów Śląskich jest perełką naszego miasta i powiatu. Miejski Ratusz, który przeszedł niedawno gruntowny remont, także zasługuje na uwagę.

Kolejna i zarazem ostatnia w tym roku okazja do zwiedzania wnętrz Zamku Piastów Śląskich ze stowarzyszeniem nadarzy się w najbliższą sobotę, 31 lipca o godzinie 11:00 (szczegóły pod linkiem). Warto wziąć udział w tym wydarzeniu, bo w sierpniu ruszają prace remontowe głównej bramy wejściowej na zamek, czyli najbardziej efektownej części „Śląskiego Wawelu”.  

Cykl wakacyjnych koncertów w Parku Wolności zainaugurował Duet Apasjonata

Za nami także pierwszy z cyklu wakacyjnych koncertów plenerowych organizowanych przez Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego. 

W podróż po muzycznym świecie, w niezwykłej scenerii Parku Wolności, zabrał widzów Duet Apasjonata. Niestety w inauguracyjnym koncercie wystąpić nie mogła utalentowana uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu – 9-letnia Ania Rzeszut, która dzień przed koncertem miała wypadek, w którego efekcie doznała pęknięcia kości w ręce. Młodej artystce życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Z pewnością będzie jeszcze okazja do podziwiania jej umiejętności.  

Niespodziankę w przerwie sobotniego koncertu zrobili przedstawiciele Klubu Literackiego w Brzegu. Romana Więczaszek przedstawiła wspólnie z Florianem Gawłowskim wiersz jego autorstwa pt. „Śląski Wawel", którego inspiracją była wycieczka organizowana przez stowarzyszenie z przewodnikiem Markiem Pyzowskim. Wiersz jest przepiękny, a literaci skierowali równie piękne słowa pod adresem Stowarzyszenia Razem Dla Powiatu Brzeskiego.

Po przerwie można było wyruszyć w dalszy muzyczny rejs z Duetem Apasjonata, a blisko 60 widzów oglądających koncert mogło śpiewać wspólnie z artystami przeboje takich gwiazd polskiej estrady jak Czesław Niemen, Krzysztof Krawczyk, czy Stanisława Celińska.

Zebrani goście mogli również skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez  Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego.oraz zabrać ze sobą specjalnie przygotowane broszurki, streszczające ostatnie miesiące działalności oraz podstawowe informacje o tej organizacji.

Kolejny wakacyjny koncert plenerowy już 7 sierpnia o godzinie 17:00 – naturalnie w Parku Wolności, tuż przy leśniczówce. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, ale warto zabrać ze sobą tego dnia trochę gotówki lub kartę płatniczą. Podczas imprezy prowadzona będzie zbiórka na rzecz malutkiej Oliwki Czekaj (szczegóły zbiórki dla brzeżanki).