112
Aktualności

Zabezpiecz altankę przed sezonem zimowym


Sezon działkowy już za nami. Jeśli nie zrobiliście jeszcze ostatnich porządków i pozostawiliście cenne narzędzia na działce, zachęcamy do zabezpieczenia ich. Każda rzecz pozostawiona w altance może stać się łatwym łupem dla złodziei. Policjanci radzą, jak nie stać się ofiarą przestępców i uchronić swoją działkę przed złodziejami w okresie jesienno-zimowym.

Czas na ostanie porządki na naszych ogródkach działkowych. Kiedy wszystko będzie uprzątnięte, zostawimy ją na kilka miesięcy, aż do następnego sezonu. Dlatego przypominamy, że przygotowanie tego miejsca do zimy polega także na zabezpieczeniu wszystkiego, co zostawiamy w domkach, innych pomieszczeniach lub na terenie ogródka. Podczas naszej nieobecności złodzieje mogą się zainteresować wartościowymi przedmiotami.

Jeśli nie chcemy narazić się na straty finansowe, czy choćby uszkodzenia i bałagan warto skorzystać z poniższych rad:

- nie zostawiaj w altankach przedmiotów wartościowych oraz łatwopalnych (butli gazowych, piecyków);

- ubezpieczenie altanki wraz z mieniem, które się w niej znajduje, w przypadku nieszczęścia zminimalizuje straty, poprzez uzyskanie stosownego odszkodowania;

- zimą wybierz się na spacer i sprawdź, czy wszystko jest w porządku, nie zapomnij zwrócić uwagi na sąsiednie działki;

- należy zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.

- altankę lub działkowy domek należy zabezpieczyć tak, jak własne mieszkanie – zamontowanie atestowanych zamków w drzwiach, oknach i bramach na pewno odstraszy złodziei.

- podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy – może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.

- o bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami – poznaj sąsiadów, wymieńcie się telefonami i zwracajcie uwagę na wasze działki i wszystkie niepokojące sytuacje.

O wszelkich dostrzeżonych zagrożeniach na terenie ogrodów działkowych oraz o kradzieży lub włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego na miejscu włamania, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.