Aktualności

Zabytkowy dąb szypułkowy w Grodkowie poddany ekspertyzie


W zeszłym roku pisaliśmy o dębie szypułkowym rosnącym w parku przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Został on wówczas poddany leczeniu. Ten około 400-letni pomnik przyrody od kilku lat jest skutecznie atakowany przez żółciaka siarkowego. Obecność tego pasożytniczego grzyba przyczyniła się do znacznej degradacji drzewa. W dębie taki rozkład może trwać przez wiele lat.

Grzyb na dobre zadomowił się na drzewie, powodując rozłożenie jego kory. Obecnie, po zabiegach konserwujących – wycięciu sporej części konaru, przycięciu gałęzi – dąb poddany został specjalistycznej ekspertyzie.

- Ekspertyza przeprowadzona została przez specjalistyczną firmę. Wykonała ona dogłębne badania dębu. Okazało się, że nie jest w najlepszej kondycji i musi być pod stałą obserwacją. Badania mające na celu ocenę jego stanu muszą być przeprowadzane co roku. Musimy mieć też na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców. W parku Ośrodka Kultury i Rekreacji organizowane są często imprezy, w których uczestniczy wielu ludzi – mówi Marek Kwiatkowski, radny Gminy Grodków.

- Zredukowanie konarów doprowadziło do zmniejszenia powierzchni korony drzewa stawiającej opór wiatru. Skutkiem tego jest zmniejszenie naprężeń na pień i system korzeniowy. Zmniejszona powierzchnia asymilacyjna może doprowadzić do słabszego odżywiania pnia i korzeni, które są degradowane przez grzyba patogenicznego, co może przyspieszyć proces rozkładu – czytamy w ekspertyzie dendrologicznej opracowanej przez Mateusza Sahs i Justynę Kiersnowską.

Grodkowski pomnik przyrody ma 18 metrów wysokości, a jego obwód wynosi 547 cm. Obecnie wyznaczona została strefa buforowa na długość jego korony. Ma ona ograniczyć liczbę osób przebywających w jego obrębie. Ważne jest również zabezpieczenie dziupli po zeszłorocznych pracach polegających na usunięciu spróchniałego konaru.