Aktualności
Grodków

Zabytkowy Dąb w Grodkowie poddawany jest leczeniu


W Grodkowie od około 400 lat w parku przy Ośrodku Kultury i Rekreacji rośnie niesamowity dąb szypułkowy. Z racji wieku jest on oficjalnie wpisany na listę pomników przyrody na terenie Gminy. Od kilku lat drzewo jest skutecznie atakowane przez pasożyta – grzyba prawdopodobnie żółciaka siarkowego. Grzyb na dobre zadomowił się u drzewa powodując rozłożenie jego kory. Obecnie będą przeprowadzane zabiegi mające na celu uratowanie długowiecznego drzewa.

Rośnie tutaj pomnik przyrody który ma około 400-tu lat

Dąb mieści się na terenie parku przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie, rośnie tutaj pomnik przyrody który ma około 400-tu lat , od pewnego czasu choruje , podjęliśmy działania żeby spróbować uratować to drzewo dzisiaj przyjechała firma . Ale niestety po wykonaniu prac, widać, że problem jest duży ogromna część konaru jest spróchniała została już oczyszczona na będziemy czekali na dalsze działania, które wykaże ekspertyza jakie kroki można podjąć dalej. Nie jest wykluczone, że nie uda się uratować tego drzewa, była by to wielka szkoda dla miasta – mówi Marek Kwiatkowski, pracownik OKiR Grodków.

Na pewien czas okolice dębu zostaną ogrodzone

Na pewien czas okolice dębu zostaną ogrodzone wokół tego drzewa, tak aby było bezpiecznie. Bo tak naprawdę nie wiemy co będzie dalej z tym dębem, musimy czekać na dalszą ekspertyzę. Osoba zajmująca się ocaleniem tego pomnika podejmie decyzję w najbliższym czasie. Dąb będzie z całą pewnością przycinany, tak aby miał odpowiednią figurę i wagę aby nie przewrócił się na jeden z boków, na dzień dzisiejszy zabezpieczamy to miejsce przed ewentualnym wypadkiem – dodaje Paweł Garncarz, dyrektor OKiR w Grodkowie.

Jego obwód wynosi natomiast 465 cm.

Drzewo oprócz okazałego wieku ma również okazałe wymiary, mierzy ponad dwadzieścia metrów, jego obwód wynosi natomiast 465 cm. Na terenie Gminy Grodków znajduje się obecnie czternaście pomników przyrody większość mieści się na terenie dawnego parku pałacowego. Dąb w Grodkowie to jedyny pomnik przyrody w mieście.

Dla przypomnienia w regionie w ostatnim czasie został wycięty zabytkowy dąb „Karlik”. Drzewo mimo dobrego stanu zostało wycięte na zlecenie PKP PLK, przekonywując, że jego wycięcie było niezbędne do modernizacji. U wielu mieszkańców Gogolina i Opolszczyzny wywołało to wielkie oburzenie. Sytuacja Grodkowie wygląda zupełnie inaczej.

Reklama
409 views