Policja

ZADBAJMY O SWOJE JEDNOŚLADY


Rower jest doskonałym środkiem transport. Decydując się na taką formę spędzania czasu wolnego, dojazdu do pracy czy szkoły, dbamy o swoje zdrowie i nasze środowisko. Nie zapominajmy jednak, że o swój jednoślad musimy dbać tak, by ustrzec go przed kradzieżą. Warto pamiętać o dobrych zabezpieczenia, zamykaniu piwnic solidnymi zamkami i niepozostawianiu otwartych na klatę schodową drzwi. Każde dodatkowe zabezpieczenie jest przeszkodą dla złodzieja.

Zatłoczonymi ulicami, zdecydowanie szybciej przejedziemy na rowerze. To aktywna i zdrowa forma wypoczynku, a także nasza troska o środowisko. Pamiętajmy jednak, że jest on interesującym łupem dla złodziei. Do kilku takich kradzieży doszło ostatnio w naszym powiecie. W pierwszym przypadku, jak wynika z ustaleń policjantów, złodziej wykorzystał fakt, że piwnica nie była zabezpieczona. Z niej skradł dwa jednoślady. Wartość strat to blisko 3500 złotych. W drugim przypadku rower został skradziony sprzed bloku. Tym razem jednoślad również nie był zabezpieczony, a poszkodowana oszacowała swoje straty na 1 000 złotych.

Aby ustrzec się przed takimi sytuacjami apelujemy o zachowanie kilku podstawowych reguł:

  • Zainwestuj w dobrej jakości smycze i zamknięcia. Warto zapiąć rower w dwóch miejscach. Nigdy nie zapinaj za elementy, które można łatwo ściągnąć np. koło.
  • Nawet wchodząc do sklepu na chwilę, nigdy nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia. Złodziejowi wystarczy ta chwila, aby odjechać twoim jednośladem.
  • Pozostawiając rower na klatce schodowej również warto go zapiąć. Pamiętaj, aby drzwi do bloku były zawsze zamknięte, a kod do domofonu posiadały tylko zaufane osoby.
  • Nie pozostawiaj roweru na balkonie, na niskiej kondygnacji. Okazja czyni złodzieja, a on szybko wykorzysta to, że twój rower jest na wyciągniecie jego ręki.
  • Pomieszczenia gospodarcze, w których trzymasz rowery warto solidnie zamykać. Każda dodatkowa kłódka to przeszkoda dla złodzieja. Goni ich czas, a kiedy zauważą solidne zabezpieczenie, dwa razy się zastanowią czy im się to opłaca.
  • Przechowuj dowód zakupu, zrób zdjęcie, to pomoże w identyfikacji utraconego roweru.

Wakacje dobiegają końca, jednak sezon rowerowy jeszcze się nie skończył. Pamiętajmy o tym, że złodzieje nas obserwują i korzystają z naszej nieostrożności. Każde pozostawienie niezabezpieczonego roweru pod sklepem jest okazją dla niego, tak samo, jak pozostawianie otwarty na klatkę schodową drzwi. Dbajmy o nasze mienie, a kiedy widzimy, że w naszym bloku kręci się ktoś nieznajomy, przyjrzyj się mu, zapytaj, w jakiej sprawie i do kogo przyszedł. Jeśli jest to ktoś, kto ma złe zamiary, dzięki naszemu zainteresowaniu straci swoją anonimowość i zrezygnuje z zamiaru kradzieży.

Reklama
108 views