Aktualności

Zakończenie roku szkolnego w czasach pandemii


W piątek, 26 czerwca br. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020. Wszystko z zachowaniem specjalnych środków ostrożności ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Było mierzenie temperatury na wejściu do szkół, dezynfekcja rąk, a także maseczki. W takich warunkach przyszło uczniom odebrać świadectwa ukończenia roku szkolnego.

Redakcja Głosu Powiatu 24 udała się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, przy ulicy Oławskiej w Brzegu. Udało się porozmawiać z dyrektor placówki, Panią Beatą Kulbaką, która opowiedziała o doświadczeniach i wyzwaniach zdalnego nauczania, z jakim przyszło się zmierzyć szkołom w dobie Covid-19.

Byliśmy także w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8, przy ul. Lompy w Brzegu, gdzie rozmawialiśmy z dyrektor placówki, Panią Lucyną Bończak. Jak przyznała w rozmowie z nami: Wszyscy tęsknimy na normalnością –cokolwiek ona teraz znaczy, za powrotem do czasów sprzed pandemii, za bliskimi kontaktami.  Myślę, że każdy z nas chce odpocząć od elektroniki,  tempa i rodzaju nietypowej pracy, czyli tzw. szkoły w domu, monotonni codziennych zadań, tak podobnych do siebie dni, często nudnych, bo pozbawionych bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Jednak w tych nietypowych warunkach wielu uczniów nabyło cały wachlarz nowych kompetencji, również poza przedmiotowych, wykazało się wspaniałą organizacją własnej pracy i nauki, odpowiedzialnością za własne uczenie się, sumiennością, wytrwałością i samodzielnością. Są to te kompetencje miękkie, których nie można nauczyć się z książek, ponieważ jest to połączenie umiejętności ludzi, umiejętności społecznych, umiejętności komunikacyjnych, cech charakteru, osobowości, postaw, które najlepiej kształci się i rozwija w codziennym obcowaniu z ludźmi. Wszyscy musieliśmy poradzić sobie ze stresem w sytuacji zamknięcia nas w domach i ograniczenia kontaktów, musieliśmy i daliśmy radę, odnajdując się w nowych, trudnych okolicznościach. Zakończenie roku szkolnego jest stosowną okazją do podziękowania rodzicom za piękne opinie, wyrazy wdzięczności, które na bieżąco wyrażali doceniając starania nauczycieli, ich dyspozycyjność, cierpliwość, elastyczność, wyrozumiałość. Na pewno stając w obliczu nowych wyzwań i nietypowych wymagań organizacyjnych popełnialiśmy błędy, ale tak jak w życiu wszyscy uczymy się na nich, a potem wyciągamy wnioski, by doskonalić i podnosić jakość naszego życia,  szkolnego procesu edukacyjnego, wzajemnej współpracy. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna się ustabilizuje i 1 września zobaczymy się po wakacjach już na normalnych lekcjach w szkole.

Póki co znajdźmy w te wakacje czas na refleksję nad tym co ważne dla nas samych i dla naszych rodzin, podtrzymajmy również np. zwyczaj wspólnego przyrządzania posiłków z dziećmi, wspólnego majsterkowania, wspólnych spacerów, jazdy na rowerze,  zabaw, na które wcześniej często brakowało czasu.

Uczniowie obydwu szkół również przyznali, że już nie mogą się doczekać powrotu do ławek szkolnych, a nauczanie zdalne to nie to samo co lekcje prowadzone w szkole.

Teraz brzeska młodzież szkolna może udać się na zasłużone wakacje z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, o których więcej przeczytać można na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczenstwo-podczas-letniego-wypoczynku Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi ministerstwa i życzymy Wam udanych wakacji, gratulując osiągnięć w nauce!

531 views