112
Aktualności

Zanim wyjedziesz na urlop zabezpiecz swój dom


Czas letnich wyjazdów w pełni. Warto więc pomyśleć o tym, co zrobić, aby zabezpieczyć swoje mieszkania przed włamywaczami. Oto kilka naszych rad, aby nie spotkać się z niemiłą niespodzianką po powrocie. Zróbmy wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!

Zanim wyjedziemy z domu, zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne i kosztowne, ale pamiętajmy, że im więcej jest w mieszkaniu/domu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Sprawca często przed włamaniem chce się dowiedzieć czy pokonanie zabezpieczeń i podejmowane ryzyko będzie dla niego opłacalne. Dlatego też, poza metodami technicznymi, ważną rolę w zabezpieczaniu odgrywają tzw. bezpieczne postawy. Utrudniają one potencjalnym włamywaczom typowanie mieszkań i domów, które mogą stać się dla nich łupem.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce w telefonach. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Jeśli jesteś właścicielem:

- Domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie, dobrze oświetl obszar swojej posesji oraz pomyśl o założeniu automatycznego włącznika światła z tzw. symulatorem obecności.

- Zainstaluj w mieszkaniu lub domku profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, a także domofon (bramofon, videofon).

- Zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe.

- Zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych (montowanie skomplikowanych zamków, zasuw, łańcuchów i rygli na standardowych drzwiach ze sklejki i płyty pilśniowej nie przyniesie efektu, skoro z łatwością można je wypchnąć z futryny).

- W mieszkaniach położonych na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe.

- Jeśli posiadasz odpowiednie warunki lokalowe kup psa obronnego, by strzegł mienia w czasie Twojej nieobecności.

- Jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty, zamontuj szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową.

- Oznakuj, sfotografuj, opisz przedmioty wartościowe.

- Zachowaj w tajemnicy i nie ujawniaj szczegółów zabezpieczenia swojego domu nikomu, poza osobami bliskimi, z którymi mieszkasz. Chroń takie informacje przed dziećmi. Nie afiszuj się swoim bogactwem.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na policję gdy:

- Zauważysz nieznane Ci osoby kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

- Widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.

- Zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz, lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).

- Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

- Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że złodziej typując dom lub mieszkanie do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania.