Aktualności

Zanocuj w lesie


Pod tym hasłem Lasy Państwowe zapraszają do korzystania z uroków przyrody. Program jest próbą wyjścia naprzeciw miłośnikom przebywania na łonie natury (bushcraftowców i survivalowców). Przez rok w ramach pilotażu wyznaczono 46 miejsc na terenie całego kraju, w których wolno było legalnie biwakować.

Obecnie programem został rozszerzony na tereny wszystkich nadleśnictw tj. 429 obszarów. Od 1 maja 2021 roku na terenie każdego nadleśnictwa wydzielono obszar 1 500 ha przeznaczone do biwakowania. Tereny te w niczym nie przypominają wcześniejszych miejsc przeznaczonych do tego celu. Jest to po prostu wydzielony obszar lasu.

O zamiarze przenocowania w lesie nie ma obowiązku powiadamiania nadleśnictwa. Chyba że zamierzamy spędzić tam więcej niż 2 dni  albo grupa, z którą wybieramy się do lasu, będzie liczniejsza niż 9 osób. W takim przypadku należy w terminie do 2 dni przed planowanym biwakiem powiadomić nadleśnictwo (wystarczy mailem). Potwierdzenie otrzymania przez nadleśnictwo takiego zgłoszenia jest oficjalną zgodą.

Na terenie Nadleśnictwa Brzeg zostały wydzielone obszary leśne na terenach leśnictw: Lubsza, Nowy Świat, Roszkowice, Kurznie. 

Mapę, regulamin obowiązujący na obszarach objętych programem „Zanocuj w lesie”, a także formularz zgłoszeniowy znaleźć można pod tym linkiem.

Na wyznaczonych terenach obowiązuje zakaz używania otwartego ognia. Dotyczy to nie tylko palenia ognisk, ale także stosowania turystycznych kuchenek gazowych. Używać otwartego ognia w lesie można wyłącznie na terenach do tego wyznaczonych. Są to wszystkie obszary, które były objęte programem pilotażowym – jeszcze przynajmniej przez rok. Na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo w Brzegu nie ma takich miejsc. Najbliższe znajduje się na terenie Nadleśnictwa Milicz.

Do lasu nie wolno też wjeżdżać samochodem. Chociaż jeżeli przyjrzymy się mapie, to na obszarze, o którym mowa znajdziemy cztery parkingi. Teoretycznie można zatem zaparkować tam np. campera. Jednak przebywanie na łonie natury tuż przy szosie, a 94 jest drogą stosunkowo ruchliwą, raczej mija się z celem. Zatem udajemy się samochodem na parking, a dalej już pieszo.

Zachęcamy do korzystania z uroków lasu. Prosimy jednak żeby robić to z rozwagą, żeby biwakowanie nie przerodziło się w głośną imprezę w środku lasu. Program „Zanocuj w lesie” wychodzi naprzeciw potrzebom bushcraftowców i survivalowców. Te osoby potrafią zachowywać się w sposób odpowiedzialny. Przy okazji apel do tych, którzy wybierają się na biwak: warto powiadomić nadleśnictwo o planowanym noclegu, nawet jeżeli nie ma takiego wymogu – mówi Piotr Kandys inp. techniczny Nadleśnictwa Brzeg.

Każda chwila spędzona w lesie jest bezcenna. Warto wybrać się tam z rodziną. Pamiętajmy jednak, że zawsze, kiedy wybieramy się do lasu, nawet jeżeli idziemy tam tylko na kilka godzin, warto zabrać ze sobą:

- ubiór stosowny do pory roku i panujących w lesie warunków, a przede wszystkim wygodne obuwie;

- wodę i drugie śniadanie,

- naładowany telefon,

- preparat przeciwko kleszczom i komarom,

- worek na śmieci,

- mapę i kompas, bo w lesie łatwo stracić orientację. Można też ściągnąć na swój telefon aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która umożliwia nam bezpośredni dostęp do map lasów. 

Pamiętajmy również, że las jest mieszkaniem dla niezliczonej ilości gatunków zwierząt, a my jesteśmy w nim jedynie gośćmi. Korzystajmy więc z jego uroków, ale nie nadużywajmy gościnności. Nie zakłócajmy spokoju zwierząt, a miejsce, w którym przebywaliśmy, pozostawmy w nienaruszonym stanie.