Aktualności

Zapowiedź działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo pieszych


Policjanci z brzeskiej drogówki włączyli się w wojewódzkie działania pn. „Tydzień bezpieczeństwa pieszych”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Funkcjonariusze zwrócą uwagę zarówno na zachowania kierowców jak i błędy popełnianie przez pieszych. Do działań wykorzystany zostanie również dron.

„Tydzień bezpieczeństwa pieszych”, obejmuje całe województwo i potrwa do niedzieli 28 listopada.  W tym czasie policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i reagują na wszystkie naruszenia popełniane przez pieszych uczestników ruchu drogowego.

W najbliższy wtorek, 24 listopada nasi policjanci będą wspierani przez funkcjonariuszy z Opola. Aby zwiększyć efektywność do działań wykorzystają policyjnego drona. Mundurowi będą reagować w sytuacjach kiedy prawo będzie łamane, a bezpieczeństwo pieszych zagrożone. Nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców , którzy na oznakowanych przejściach, nie ustępują pierwszeństwa pieszym czy wyprzedzają inny pojazd. Zwrócą uwagę również na pieszych, którzy przechodzą przez jednię w miejscach niedozwolonych i nieostrożnie wchodzą na przejście używając smartfonów i innych urządzeń odwracających ich uwagę od tego co dzieje się na jezdni.

Szczególnym nadzorem objęte będą miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Będziemy się przyglądać przejściom dla pieszych usytuowanym na drogach o dużym natężeniu ruchu. Pod lupę weźmiemy również te przejścia, na których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem niechronionych.  

Naszym zadaniem jest również edukacja i profilaktyka. Zatem podczas tego typu działań informujemy niechronionych jak ważne dla ich bezpieczeństwa są elementy odblaskowe. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.