Aktualności
Sport

ZAPOWIEDŹ: Stal – Lechia Zielona Góra


W końcu, po tylu miesiącach oczekiwania nasz zespół rozpocznie rozgrywki III ligi! Mocno przebudowana ekipa żółto-niebieskich stawia sobie wysokie cele w tym sezonie i nie zamierza, jak w poprzednich dwóch latach, walczyć zaciekle o utrzymanie. Sparingi pokazały, iż w chłopakach drzemią naprawdę spore możliwości i jeśli w lidze do tych umiejętności dołożą walkę i zaangażowanie, to jesteśmy spokojni o dobry wynik w tym sezonie. Na pierwszy ogień do Brzegu przyjedzie zielonogórska Lechia.

Na początek łyk historii

Na początek łyk historii. Lechia jest spadkobiercą poprzednich tworów piłkarskich, jakie powstawały w Zielonej Górze, a które występowały pod nazwami „Zastal”, „Budowlani”, „Zryw”, „Lech”, „UKP” i „Falubaz” (do 2019 roku drużyna grała pod tą nazwą). Początki piłki nożnej w Zielonej Górze datowane są na 1946 rok, kiedy powstał „Robotniczy Klub Sportowy Wagmo”. Jak na blisko 150-tysięczne miasto, Zielona Góra do tego czasu nie doczekała się wielkich sukcesów piłkarskich. Tak można określić jedynie występy na drugim poziomie rozgrywkowym łącznie przez sześć sezonów i ćwierćfinał Pucharu Polski w latach 1986/87. 

Nieco ponad rok temu zielonogórzanie powrócili na szczebel trzecioligowy, wcześniej zdecydowanie wygrywając IV ligę lubuską. Pierwszy sezon zakończył się dla nich naprawdę udanie. Oczywiście wszyscy pamiętamy, że z powodu pandemii koronawirusa rozegranych zostało jedynie 18 kolejek, ale końcowa 10. pozycja Lechii (26 punktów, bilans 8-2-8) na pewno zadowoliła ekipę trenera Sawickiego.

Mówi się jednak, że dla beniaminka najtrudniejszy jest zawsze drugi sezon po awansie, więc… latem w Zielonej Górze wzięto się do roboty. Z zespołu odszedł tylko jeden zawodnik, choć bardzo istotny, bo takim był Wojciech Okińczyc (9 bramek w poprzednim sezonie). Udało się natomiast zatrzymać w klubie inne ważne postacie, m.in. byłego reprezentanta Polski Łukasza Gargułę czy strzelca 9 bramek w ubiegłych rozgrywkach – Szymona Kobusińskiego. Do drużyny powrócili ponadto napastnik Przemysław Mycan (ostatnio Elana Toruń) oraz pomocnik Martins Ekwueme (z Górnika Polkowice).

Reklama

Podopieczni Andrzeja Sawickiego wydają się rozpędzeni, gdyż wygrali wszystkie sześć przedsezonowych starć. Zwyciężyli w czterech sparingach (4:0 z Budowlanymi Murzynowo, 3:1 z Kuźnią Jawor, 3:0 z Syreną Zbąszynek i 5:0 ze Stilonem Gorzów) oraz pokonali dwie przeszkody w ramach wojewódzkiego Pucharu Polski (3:1 z Syreną Zbąszynek i 4:0 z Piastem Karnin). Tym samym zielonogórzanie awansowali do finału tych rozgrywek, w którym zmierzą się z Wartą Gorzów.

Historia starć z drużynami z Zielonej Góry nie jest długa, ale raczej korzystna. W pięciu dotychczasowych meczach Stal wygrywała trzy razy, raz bezbramkowo zremisowała i tylko raz przegrała – 2:3 we wrześniu ub. roku. Żółto-niebiescy bardzo łatwo stracili wówczas bramki, przez co nawet dwa trafienia Dychusa nie dały nam choćby punktu. To po tamtym meczu ze Stali odszedł trener Piotr Jacek, którego zastąpił Marcin Domagała. W historii bezpośrednich spotkań warto jeszcze odnotować, że na własnym stadionie dwukrotnie triumfowali żółto-niebiescy i liczymy, że w sobotę będzie podobnie.  2016/17 Stal Brzeg – Falubaz Zielona Góra 2:0 2016/17 Falubaz Zielona Góra – Stal Brzeg 0:0 2017/18 Falubaz Zielona Góra – Stal Brzeg 1:4 2017/18 Stal Brzeg – Falubaz Zielona Góra 2:1 2019/20 Lechia Zielona Góra – Stal Brzeg 3:2 Równo 259 dni czekaliśmy na ligowy mecz w Brzegu.

Ostatnim razem, jeszcze w listopadzie pokonaliśmy u siebie Ślęzę Wrocław 2:1. Ten sezon będzie wyjątkowy, gdyż kluby wracają do gry po wielomiesięcznej przerwie i tak naprawdę ciężko do końca przewidzieć, w jakiej będą dyspozycji. Liczymy jednak, że poważne wzmocnienia kadry oraz ciężka praca pod okiem trenera Domagały przyniosły skutki, a w sobotę zobaczymy odważnie i ofensywnie grającą drużynę, która wyjdzie na boisko po trzy punkty!

Dodajmy jeszcze, że sobotni mecz jako arbiter główny poprowadzi pan Piotr Szypuła ze Śląskiego ZPN. Przypominamy również, że bilety na to spotkanie (oraz karnety) dostępne są tylko w przedsprzedaży. Ta prowadzona będzie jeszcze w czwartek i piątek w godzinach od 18:00 do 19:00 oraz w sobotę, w dniu meczu od 10:00 do 12:00. Zapraszamy po wejściówki i przypominamy o specjalnych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują podczas meczu – dezynfekcja rąk przy wejściu na stadion, założenie maseczki aż do momentu dotarcia na trybunę czy zachowaniu odstępu (siadamy na co drugim krzesełku). Prosząc wszystkich o respektowanie tych zasad, zapraszamy na mecz i prosimy o doping!

1. kolejka III ligi (grupa 3) Stal – Lechia Zielona Góra 01.08.2020 (sobota), godz. 17:00 Stadion Miejski w Brzegu fot. Piotr Jędzura/www.gol24.pl (https://stalbrzeg.futbolowo.pl)

Reklama
202 views