Brzeg
Kultura

Zaproszenie na wystawę.


W dniu 21 lutego 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii Sztuk Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury rozpoczął się wernisaż prac autorstwa Bogny Kozery – Radomskiej. Artystka prezentowała prace z pogranicza ceramiki malarstwa i rzeźby, które powstały w ciągu ostatnich 15 lat. Sama autorka broni się przed zakwalifikowaniem prezentowanych prac do jednej kategorii – używa sformułowania:  obiekty ceramiczne. Po ceramikę sięgnęła po uzyskaniu dyplomu z malarstwa i rzeźby w PWSSP w Opolu Oddział w Nysie

Autorka mówi o sobie:

Jestem przede wszystkim malarzem i rzeźbiarzem.

Po ceramikę sięgnęłam już po dyplomie. W tej chwili bardziej wychodzę w przestrzeń. W tym materiale interesuje mnie jego szlachetność, jego naturalny wygląd.  W moich pracach łączę z szamotem metal i drewno.”

Zapytana o inspiracje anatomią człowieka (trudno ich nie dostrzec w jej pracach) odpowiada:

Bardziej interesuje mnie człowiek jako konglomerat emocji i wrażeń. Specyficzne malarstwo, specyficzna kolorystyka. Sam materiał narzuca bardziej naturalne, bardziej stonowane i ciche barwy, a poza tym samo szkliwienie, technologia wypału w takich temperaturach jakie ja stosuję -czyli bardzo wysokich powoduje, że te barwy nie występują w  wyrazistych i ostrych kolorach. Przeważnie są one na pograniczu ziemi, błękitów, zieleni ,szarości, beżów, bieli i czerni, czerwieni czy brązów.

Niektóre kolory bardzo trudno uzyskać w procesie ceramicznym. Aby stworzyć obraz w tonacji takiej jaką chce się uzyskać trzeba najpierw zdobyć wiedzę, zrobić multum prób, żeby wiedzieć jak ten kolor wyjdzie na końcu procesu tworzenia, a i tak przeważnie wynik ostateczny zaskakuje.”

Bogna Kozera -Radomska w brzeskiej galerii gości nie pierwszy raz i mamy nadzieję, że nie ostatni, gdyż jej prace zrobiły na uczestnikach wernisażu duże wrażenie. Dwa lata temu prezentowała w naszej galerii cykl prac rysunkowych.

Galeria Sztuki Współczesnej

BCK Rynek Ratusz

czynna : wtorek-sobota 10-17

Janusz Pasieczny

560 views