Aktualności
Powiat brzeski

Zarząd Dróg Powiatowych do likwidacji. Zadłużony samorząd szuka możliwości poprawy finansów.


Ponad 600 tysięcy złotych oszczędności rocznie ma przynieść likwidacja ZDP – tak wynika z oficjalnych szacunków przygotowanych przez władze Powiatu Brzeskiego. W przypadku zadłużonego na 27 milionów złotych samorządu to spora suma, która może znacznie poprawić kondycję finansową. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Brzeskiego, tamtejsi samorządowcy większością głosów zdecydowali o przyszłości Zarządu Dróg Powiatowych w Brzegu. Jednostka budżetowa przestanie oficjalnie funkcjonować końcem maja tego roku.

Inicjatorem zmian w zakresie drogownictwa były władze Powiatu. Dziś starostwo ma ponad 20 jednostek budżetowych, które rokrocznie generują wysokie koszty. Ponadto samorząd jest zadłużony na 27 milionów złotych i skończyły się w tej chwili możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w bankach.

– Na pewno oszczędzamy na dwóch stanowiskach: szefa jednostki oraz głównej księgowej. To jest od razu 200 tysięcy złotych rocznie plus jeszcze stanowiska administracyjne, czyli na „dzień dobry” zyskujemy ponad 300 tysięcy – wylicza Henryk Wróbel, Skarbnik Powiatu Brzeskiego. – Reszta planowanych oszczędności to z kolei wzrost efektywności w przypadku zlecania zadań na zewnątrz, czyli dla firm, które staną w przetargu. Ja porównałem sobie podobne powiaty do naszego, brałem pod uwagę kwestię ludności. Coraz więcej samorządów ogranicza liczbę jednostek budżetowych. Niektóre z nich mają ich nawet o połowę mniej i dzięki temu ich finanse są po prostu zdecydowanie lepsze. Powiat Strzelecki zlikwidował ZDP i to przyniosło im oszczędności.

Część majątku Zarządu Dróg Powiatowych w Brzegu zostanie w starostwie. Chodzi głównie o auta, którymi poruszać się będą pracownicy odpowiedzialni za administrację drogami. Reszta sprzętu będzie zbywana.

Pytanie, co z załogą? Dziś ZDP liczy 19 osób. Jak podkreśla starosta Jacek Monkiewicz, część kadry zostanie zatrudniona w Powiecie, ale i pozostali pracownicy nie zostaną bez pomocy.

– Trzy osoby przeniesiemy bezpośrednio do starostwa. Nie wiemy jeszcze, czy trafią one do nowego wydziału drogownictwa, czy zasilą istniejący Wydział Inwestycji i Rozwoju. Księgowa przejdzie do finansów, a jeden z pracowników likwidowanego ZDP zostanie w budynku przy ulicy Wyszyńskiego. Kilka osób w okresie ochronnym może trafić do naszych jednostek. Z kolei pracownicy liniowi mogliby trafić do przedsiębiorstw drogowych działających na terenie naszego regionu. Są także możliwości przeszkolenia tych osób przez Powiatowy Urząd Pracy. W razie problemów deklaruję pomoc w tej sprawie. Będziemy indywidualnie rozmawiać z każdym pracownikiem ZDP. Zrobimy wszystko, by osoby te znalazły jak najszybciej zatrudnienie – wyjaśnia Monkiewicz.

Dodajmy, że załoga likwidowanego Zarządu Dróg Powiatowych otrzyma trzymiesięczną odprawę.

Na ostatniej sesji (30.01.) większość radnych poparła plany starosty. Kilku samorządowców jednak negatywnie oceniło proponowane zmiany w zakresie drogownictwa.

– To nie jest dobra decyzja, bo wpłynie to na jakość utrzymania naszych dróg – mówił na sesji radny Mariusz Grochowski. – Będą problemy z posprzątaniem po wypadkach, będą problemy z ustawianiem znaków, czy barier ochronnych. A co, jak przyjdzie zima? Tu pojawią się kłopoty, aby szybko odśnieżyć nasze drogi.

Starosta brzeski tłumaczy, że w ostatnim czasie większość zadań zlecano na zewnątrz i nie były one realizowane przez Zarząd Dróg Powiatowych. Jego zdaniem problemów nie będzie.

– Po naszej stronie były wyłącznie drobne rzeczy i koszenie, a i z tym ostatnim bywało różnie. Mamy ponad 300 kilometrów dróg, czyli dwa razy tyle poboczy do wykoszenia, a na stanie wyeksploatowany sprzęt w postaci dwóch ciągników. Tylko ten przykład pokazuje, że coś trzeba było zmienić. Likwidacja ZDP była po prostu nieunikniona – dodaje na koniec Jacek Monkiewicz.

Ostatecznie za uchwałą ws. likwidacji Zarządu Dróg Powiatowych w Brzegu głosowało trzynastu radnych. Cały proces już się rozpoczął. Procedura likwidacji jednostki zakończy się w maju.

590 views