Aktualności
Kultura

Zaśmiecasz lasy? Licz się z wysoką karą!


Środowisko naturalne nic dla ciebie nie znaczy i wyrzucasz śmieci w lasach? W takim razie licz się ze srogą karą, ponieważ Ministerstwo Środowiska zmienia przepisy i podnosi 10-krotnie grzywny za zaśmiecanie lasów. Będzie także więcej kontroli i foto pułapek.

Kary wyższe nawet 10-krotnie

Minister Środowiska Michał Woś zapowiedział zmianę wysokości kar za zaśmiecanie lasu z 500 zł do 5 tys. zł. Na tym jednak nie koniec, ponieważ planowany jest zakup foto pułapek, których ilość ma się zwiększyć 5-krotnie (obecnie jest ich 2000). Ponadto resort środowiska zakupi także dodatkowy sprzęt do obserwacji i kontrolowania lasów (m.in. drony, noktowizory).
W kolejnym roku planowane jest nabycie następnych 5000 foto pułapek. 

Dzikie wysypiska śmieci to poważny problem

W trakcie wspólnych patroli leśnicy i policjanci natrafiają w lasach na tzw. dzikie wysypiska śmieci, wśród których znajdują się zarówno odpady z gospodarstw domowych, jak i materiały budowlane, zużyty sprzęt AGD, czy części samochodowe. Takie wysypiska są niezwykle niebezpieczne i niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego, od pożarów lasów, po skażenia gleby, wód podziemnych i powierzchniowych, a skończywszy na zagrożeniu dla życia zwierząt. Niestety ludzie w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą zaśmiecanie lasów. 

Lasy Państwowe wydają rocznie 20 mln zł za sprzątanie śmieci

Nielegalne porzucanie śmieci to także problem finansowy, ponieważ Lasy Państwowe płacą rocznie 20 mln zł za ich uprzątnięcie. Niestety jest to problem ogólnopolski, z którym mierzy się 430 nadleśnictw w całym kraju. 

Podobnie sytuacja wygląda w Nadleśnictwie Brzeg. Jak przyznał w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg Bartłomiej Kastelik: – Nasze nadleśnictwo wydaje rocznie ok. 63 tys. zł na sprzątanie lasów oraz 21 miejsc postoju, które także są zaśmiecane. W ubiegłym roku wywieźliśmy 150 m3 śmieci z samych lasów. Najgorzej wygląda sytuacja przy drodze krajowej nr 39 w Leśnictwach Rogalice i Lubsza, a także w Leśnictwie Prędocin, gdzie mamy zadrzewienia śródpolne, zagajniki. Najczęściej porzucane są odpady budowlane oraz części samochodowe. Z kolei na drodze krajowej nr 39 śmieci są wyrzucane przez okna przejeżdżających samochodów. Niektórych sprawców udaje się załapać dzięki monitoringowi. Staramy się na bieżąco sprzątać, organizujemy także wspólne akcje z młodzieżą, która nam w tym pomaga. 

Jesteś świadkiem zaśmiecania lasu? Reaguj!

Jeżeli jesteśmy świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, powinniśmy niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę policji. Starajmy się w miarę możliwości zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które pozwolą zidentyfikować sprawcę (np. tablicę rejestracyjną samochodu). Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazać także za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że właściwe postępowanie z odpadami, zgodne z obowiązującymi przepisami jest troską o środowisko, a co za tym idzie zdrowe warunki do życia dla wszystkich. Wywóz śmieci na przeznaczone do tego wysypiska naprawdę nie kosztuje wiele, a teraz wyrzucając je do lasu, możemy dodatkowo zarobić mandat w wysokości 5000 zł. Przemyślmy zarówno ten ekonomiczny fakt, jak i to, że bez lasów nie będzie także i nas. 

Reklama
288 views