Aktualności
Sport

Zawody halowe modeli F1D w Grodkowie


W miniony weekend (2-4.07) w Grodkowie na Hali Sportowej im. Z. Zielonki odbyły się zawody modeli F1D zaliczane do Pucharu Polski. Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny „FENIKS” oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie.

W tegorocznej edycji rywalizowało jedynie sześciu zawodników. Zawody klasy F1D to współzawodnictwo modeli samolotów halowych. Do ich konstrukcji używa się materiałów o małej wadze, takich jak balsa (rodzaj drewna), cienka folia posiadająca grubość nieprzekraczającą 0,5 mikrona, wolfram, kevlar (używany do konstrukcji, kamizelek balistycznych) i aluminium. Od niedawna stosuje się również włókno węglowe oraz inne materiały, które mogą taki mały samolot obciążyć. Zdarza się bowiem, że ich waga wynosi mniej niż zakładane w kategorii F1D – 1,4 g. 

Czas lotu na zawodach to dla konstruktorów emocjonujący moment. Wszyscy, bez wyjątku, starają się osiągnąć jak najlepsze wyniki. Modele w tej kategorii potrafią latać ponad 20 minut, a rywalizacja jest bardzo zacięta. 

- Używam dosyć sporo włókna węglowego. W tych zawodach użyłem jednego elementu, całe śmigło zostało stworzone z tego tworzywa. Włókno to taki materiał, który nie odkształca się, a jest zarazem bardzo lekki. Jego zastosowanie pozwala na osiąganie stabilnych, powtarzalnych wyników, co jest bardzo ważne podczas zawodów. Latam od szkoły podstawowej. Dziś udało się zdobyć pierwsze miejsce, z czego jestem bardzo zadowolony – mówi Tomasz Momot z SMO Feniks.

- W tym roku przyjechało do nas nieco mniej zawodników niż zwykle. Koronawirus pokrzyżował nam plany. Chcieliśmy w tegorocznej edycji zorganizować zawody międzynarodowe, zaprosić gości z Czech, Słowacji i Niemiec. Może uda się to w przyszłym roku. Najlepsi zawodnicy bez zmian, ponownie zajęli miejsca na podium – tak, jak w poprzednim roku. Moje wyniki tym razem są niestety słabe, zaważyły o nich błędy techniczne, na które przełożyła się zbyt mała liczba treningów stawiania modeli podsumowuje Tadeusz Sawicki, jeden z organizatorów.

WYNIKI: 1. Tomasz Momot SMO Feniks (41,32), 2. Paweł Frąckiewicz SMO Feniks (37,56), 3. Edward Ciapała Aeroklub Śląski (35,26), 4. Piotr Zipzer KM Wierzawice (30,20), 5. Karina Sawicka SMO Feniks OKiR Grodków (27,56), Tadeusz Sawicki SMO Feniks OKiR Grodków (25,27)

foto: OKiR Grodków