Aktualności
Grodków

Żegnamy Panie Józefie


21 września odbyło się w kościele pw. Świętego Michała Archanioła  nabożeństwo żałobne, a następnie na cmentarzu parafialnym złożono ciało  Ś.P. Józefa Wilczęgi człowieka niezwykle zasłużonego dla miasta Grodkowa.

  Urodzony w 1933 roku na ziemię grodkowską  trafił po wojnie jako dziecko z rodzeństwem i rodzicami  z Koszarawy w powiecie żywieckim. Od najmłodszych lat przejawiał talent do rysowania, malowania, majsterkowania. Był samoukiem doskonale posługującym się pędzlem i farbami, dłutem.

Radził sobie doskonale  zarówno z portretami postaci historycznych, jak i współczesnych z  krajobrazem, uwielbiał malować konie. Spod pędzla Pana Józefa wychodziły postacie Naczelnika na Kasztance, Świętego Jana Pawła II, pejzaże ziemi grodkowskiej czy też ujmujące sceny Grodkowa i to zarówno tego współczesnego, jak i tego sprzed lat.

Osobnym rozdziałem było modelarstwo. W pracowni były modele kutrów rybackich. Dziełem, które wręcz powaliło wszystkich na kolana, był odtworzony wręcz z mrówczą pracowitością i dokładnością model grodkowskiego dworca kolejowego sprzed wojny. Dopieszczone do milimetrów detale lokomotyw, wagonów, rozjazdów, budynków i ich wnętrz urzekały i będą przez lata urzekać, gdyż tę pracę przekazał do nowo otwartej wówczas izby regionalnej w grodkowskim ratuszu.

W uznaniu swoich zasług został zaliczony w krąg zasłużonych Ziemii Grodkowskiej i uhonorowany statuetką, co przyjął ze wzruszeniem.

Prace ŚP. Józefa Wilczęgi zdobią wiele prywatnych salonów, kościołów, kolekcjonerów malarstwa i tylko żal, że nie powstaną już kolejne. 

Panie Józefie pozostaje nam wierzyć, że dobry Bóg pozwoli Pańskiej duszy często wracać nad ukochaną ziemię żywiecką, nad szemrzącą rzekę płynącą przez Koszarawę i w ukochane zaułki Grodkowa. 

My będziemy cieszyć nasze oczy, nasze zmysły estetyczne tym, co Zostawiłeś po Sobie. 

Autor: Janusz Rzepkowski

Reklama
130 views