Aktualności
Kultura

Zestawienia bibliograficzne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu


Czy zdarzają Wam się wizyty w bibliotece, podczas których nie macie pomysłu, jaką książkę wypożyczyć? Czy są takie sytuacje, kiedy brakuje poszukiwanych przez Was tytułów, gdyż aktualnie są wypożyczone, a bibliotekarz zajęty obsługą innego czytelnika chwilowo nie może Wam pomóc w wyborze lektury? Czy lubicie samodzielnie wybierać książki z bibliotecznych półek, ale brakuje Wam czasu, by przygotować sobie listę książek, które są warte przeczytania? A może macie problem z odszukaniem książki poświęconej danemu zagadnieniu?

 Aby ułatwić Państwu proces poszukiwań i doboru literatury zgodnie z Państwa preferencjami, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu przygotowali zestawienia bibliograficzne w oparciu o zbiory Biblioteki Centralnej.  Każde zestawienie składa się z dwóch części: wykazu pozycji z zakresu literatury pięknej oraz z wykazu tytułów z zakresu literatury faktu. Spis ułożony jest alfabetycznie według nazwisk autorów, zawiera również tytuł, rok i miejsce wydania, a także sygnaturę, czyli symbol działu, w którym należy szukać danej pozycji. Jeżeli tytuły stanowią część danego cyklu, opisy wzbogacone zostały numerami tomów. Obecnie Biblioteka Centralna dysponuje dziewięcioma gotowymi zestawieniami bibliograficznymi na następujące tematy:

- Thrillery medyczne
- Książki z Nowym Jorkiem w tle
- Książki z Francją w tle
- Książki z Italią w tle
- Kobiety Wschodu
- Książki wydawnictwa Czarne (literatura piękna)
- CZARNA SERIA wydawnictwa CZARNA OWCA
- (Nie)zapomniane cykle powieściowe – LITERATURA POLSKA
- (Nie)zapomniane cykle powieściowe – LITERATURA OBCA

Dobierając tematy zestawień bibliograficznych, bibliotekarze biorą pod uwagę kwerendy czytelników, zainteresowania własne oraz ilość dostępnych tytułów związanych z danym zagadnieniem. W miarę możliwości wszystkie zestawienia są uzupełniane i aktualizowane o nowe pozycje napływające do biblioteki. Oprócz wyżej przedstawionych zestawień biblioteka oferuje swoim czytelnikom, zgodnie z ich sugestiami i propozycjami, możliwość sporządzenia dowolnego zestawienia tematycznego w oparciu o własne zbiory.  Usługa ta jest szczególnie przydatna studentom piszącym prace licencjackie i magisterskie, jak również młodzieży szkolnej.  Serdecznie zapraszamy do korzystania z zestawień, które z pewnością pomogą w optymalnym i efektywnym użytkowaniu zasobów naszej biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
49-300 Brzeg
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Wakacyjne godziny otwarcia:
Poniedziałek: 8.00-19.00
Wtorek: 8.00-19.00
Środa: 8.00-19.00
Czwartek: 8.00-19.00
Piątek: 8.00-19.00
Sobota: NIECZYNNE
Niedziela: NIECZYNNE