Aktualności
Brzeg
Kultura

Zmarł Bogdan Nauka. Brzeżanin przegrał kilkutygodniową walkę z koronawirusem…


Bogdan Nauka urodził się w 1957 roku w Brzegu. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Przez 26 lat był Dyrektorem Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Przez ostatnie tygodnie walczył z koronawirusem, ale w piątek, 20 listopada niestety tę walkę przegrał…

Bogdan Nauka – polonista, teatrolog i reżyser

Bogdan Nauka swoje pierwsze kroki stawiał w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu, a następnie w brzeskim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Jego polonistą był Pan Henryk Mazurkiewicz, a wychowawcą Pan Roman Purski. Następnie ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Wrocławskim. 

Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako kierownik literacki i asystent reżysera we Wrocławskim Teatrze Lalek. Był również wykładowcą na wrocławskim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Ponadto zaliczył roczny epizod w bibliotece uniwersyteckiej, gdzie pracował w dziale ksiąg dawnych.

W październiku 1993 roku ówczesny dyrektor wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Kazimierz Raksa, zaproponował Bogdanowi Nauce objęcie dyrektorskiego fotela Państwowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Z tamtej wizyty w Jeleniej Górze do dzisiaj w jego domu jest pamiątka – niewielki, drewniany stolik, kupiony w sklepie meblowym na rogu ulic Bankowej i Szkolnej.

Bogdan Nauka, pomimo ciężkich czasów i opłakanych warunków jeleniogórskiej sceny, zdecydował się na przenosiny do Jeleniej Góry. Tak właśnie, 1 stycznia 1994 roku, rozpoczęła się jego życiowa przygoda…

Stał się prawdziwym twórcą Teatru Animacji, jako wielkiego projektu kultury w Jeleniej Górze. Nie tylko kierował tą instytucją, doglądając każdego szczegółu remontu obiektu dla Zdrojowego Teatru Animacji, dzięki czemu, za jego sprawą, obiekt stał się perłą architektury, ale także, a może przede wszystkim, otworzył ten teatr dla każdego widza. 

W słowie – „każdego” nie ma żadnej przesady, ponieważ Bogdan Nauka był człowiekiem wyjątkowym, jednym z nielicznych, dla którego w tak rozchwianych czasach, jak obecne, zgoda, harmonia i porozumienie było sprawą naturalną, priorytetową wręcz. Potrafił i chciał dogadywać się ze wszystkimi, nawet najtrudniejszymi partnerami. Rozumiał trudności każdego i każdemu chciał pomóc, nawet kosztem własnego spokoju. 

W ostatnich latach powstawały nawet spektakle dla dzieci, które jeszcze nie potrafiły chodzić, a już mogły w nich uczestniczyć. Ale również i dla nobliwych kuracjuszy, którzy zaintrygowani spektaklami dla dorosłych, odwiedzali ten teatr tak tłumnie, jak było to tylko możliwe. To właśnie są naoczne efekty otwartości Teatru Animacji, którą wprowadził dyrektor Nauka. 

Był niezwykle skromnym człowiekiem. Mówił, że twórcą Teatru Animacji w Jeleniej Górze był Andrzej Dziedziul i stał się inicjatorem aby jedna z alei w Parku Zdrojowym nosiła imię właśnie wspomnianego Andrzeja Dziedziula. 

Powierzano mu zawsze trudne zadania, bo wszyscy wiedzieli, że da sobie radę. Tak było np. gdy samorząd jeleniogórski zdecydował w pewnym okresie o połączeniu scen – Dramatycznej im. C.K. Norwida i Animacji, gdyż to właśnie jemu, tę skrajnie trudną misję powierzono. W tym okresie najlepiej było widać jego usilną pracę nad integracją obu instytucji. Poradził sobie doskonale także przy okazji decyzji samorządu Jeleniej Góry o poddaniu głębokiej rewitalizacji, pozostającego w fatalnym stanie, obiektu teatralnego w Parku Zdrojowym, łącznie z rewitalizacją zabytkowej Muszli Koncertowej.

Bogdan Nauka, kochając tradycję, wciąż poszukiwał nowych rozwiązań, nowych atrakcji, by prowadzony przez niego teatr był ludziom potrzebny w wielu życiowych okolicznościach. W Teatrze Animacji powstała idea noworocznych premier. To tu odbywały się koncerty „muzyki różnej”, tu również zainaugurowano tzw. „festiwale powrotów”. W spektaklach, wystawianych na deskach Teatru Zdrojowego mogli swój kunszt pokazać aktorzy, którzy zaczynali kariery w Jeleniej Górze, później zdobyli sławę i uznanie w wielu innych teatrach Polski, a potem wrócili, by pokazać się ponownie jeleniogórskiej publiczności. Tu w końcu mogły odbywać się uroczystości ślubne – na scenie Teatru zawierano związki małżeńskie, które były rodzajem pięknego spektaklu dla gości – widzów z udziałem par, które tu powiedziały sobie sakramentalne – „tak”. 

A potem z dziećmi wracały, by obejrzeć kolejny spektakl, na tak znanej sobie scenie

Bogdan Nauka był laureatem wielu nagród, m.in. World Puppet Carnival – nagrody w kategorii „najlepszy lalkowy kabaret” dla spektaklu Teatru Arlekin „DekAmore”, III nagrody w plebiscycie publiczności dla spektaklu „Kopciuszek” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic” podczas Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Krakowie, niemały król” z Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi oraz Harmony, Złotej Maski w kategorii najlepsze przedstawienie w teatrze lalkowym dla spektaklu „Niewielki.

Bardzo trudno pisać i mówić o Panu Bogdanie Nauce – „był”. Jeszcze miesiąc temu siedział przy komputerze i pracował nad scenariuszem widowiska sylwestrowego. Zastanawiał się wspólnie ze swoimi współpracownikami, czy uda się jakoś w przyszłym roku zorganizować obchody 45-lecia działalności teatru. Nawet gdy był już w szpitalu to rozmawiał jeszcze o sprawach teatralnych. Dopytywał, czy wniosek do ministerstwa przeszedł, czy z Urzędu Marszałkowskiego jest odpowiedź, jak się wszyscy mają. Jeden z pacjentów z tej samej sali na oddziale pulmonologii, gdy dowiedział się, że sąsiad z łóżka obok to dyrektor Teatru Animacji, to zapowiedział, że jak tylko wyzdrowieje, to z wnuczkami przyjdzie na spektakl. Dyrektor serdecznie go zaprosił…

Jego śmierć to dla Jeleniej Góry i jej mieszkańców ogromny cios, o czym niech świadczą słowa Prezydenta tego miasta – Jerzego Łużniaka: „To dla Jeleniej Góry, dla setek jeleniogórzan i dla mnie osobiście jest wiadomość wyjątkowo smutna. Przez kilka tygodni walczył z chorobą i wszyscy mieliśmy nadzieję, że zwycięży. Utraciliśmy dziś nie tylko reżysera, twórcę teatralnego i wybitnego jeleniogórzanina – odszedł wypróbowany przyjaciel naszych dzieci.”

Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy współczucia.

Reklama
1124 views