Aktualności
Grodków
Kultura

Zmarł prof. Bogusław Bednarek – wybitny polonista i jedna z grodkowskich legend


Dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł prof. Bogusław Bednarek. Wybitny polonista, językoznawca, nauczyciel akademicki uwielbiany przez pokolenia studentów. Na stale związany by z Uniwersytetem Wrocławskim, ale pochodzi i wychował się w Grodkowie. 

Prof. Bogusław Bednarek urodził się w 1950 roku. Jest absolwentem grodkowskiego ogólniaka. Był znakomitym polonistą, uwielbianym pedagogiem, wspaniałym mówcą i autorem kilku znakomitych tekstów: naki brydżowe, O antologii edytorskiej, Literackie obrazy tortur, Kwalifikatory uczty. Przyczynek do sympozjologii,   W świecie staropolskich oracji weselnych, Mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca i wielu innych. 

Był też jednym ze współtwórców programu „Labirynty kultury”, emitowanego przez wrocławski ośrodek TVP.

Mało kto wie, że od pewnego czasu, aktywnie uczestniczył w działalności jednego z wrocławskich kabaretów. 

– Znowu zła wiadomość. Wielki wrocławianin. Uwielbiałem – tak jak pewnie i Wy go słuchać. Prof. Bogusław Bednarek. Był – jak by to młodzież powiedziała: „nie do podrobienia”. Wyjątkowy po prostu. –  napisał w swoim wspomnieniu na Facebooku Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W środę 21 października w Kinie Nowe Horyzonty miało się odbyć spotkanie z profesorem Bednarkiem połączone z pokazem wybranego przez niego filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Dzień wcześniej profesor trafił jednak do szpitala. Zmarł we wtorek, 27 października.

Reklama
295 views