Aktualności

Zmarł Ryszard Wylon pierwszy dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu


27 listopada 2021 r. w wieku 92 lat zmarł inż. Ryszard Wylon, dyrektor Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej od 1967 r., a następnie, w latach 1973-1984, pierwszy dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu.

Ryszard Wylon urodził się w Sosnowcu, gdzie ukończył szkołę powszechną. Wykształcenie zawodowe, a także kwalifikacje pedagogiczne zdobywał w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach oraz na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. 

Jego związki z Brzegiem sięgają 1959 r., kiedy jako kierownik Technikum dla Pracujących w Opolu sprawował również nadzór nad nowo powstałą brzeską filią tejże szkoły.

Dyrektor Wylon był znakomitym organizatorem i położył znaczne zasługi w tworzeniu i rozwoju  Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, który zalicza się do przodujących brzeskich placówek edukacyjnych. Bez niego nie byłoby tej szkoły. Jako nauczyciel przedmiotów zawodowych był – jak sam o sobie mówił – łagodny, ale wymagający. Jako wychowawca i człowiek był wzorem opanowania, spokoju i wysokiej kultury osobistej.

Jego zasługi uhonorowano m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużonemu Opolszczyźnie" i Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Prywatnie był entuzjastą turystyki górskiej, interesował się historią i polityką. Ostatnie lata życia, zwłaszcza po śmierci żony, którą się troskliwie opiekował, były dla niego trudne. Widać było, że cierpi. Nie poddawał się jednak i można było go często spotkać na obowiązkowym, codziennym spacerze. Był także stałym bywalcem brzeskich imprez kulturalnych.

Jako wychowawca, nauczyciel i człowiek na zawsze pozostanie w pamięci swych licznych uczniów i wychowanków.

Foto: Mirosław Czoppa