Aktualności

Znane twarze z Brzegu na liście nepotyzmu PiS opublikowanej przez ONET


Wczoraj (20.07) jeden z najpopularniejszych ogólnopolskich portali informacyjnych – Onet.pl opublikował artykuł pt. „Lista nepotyzmu. Ponad 350 osób związanych z politykami PiS na państwowych posadach”. W owym zestawieniu nie zabrakło znajomych twarzy z powiatu brzeskiego. Lista przygotowana została przez polityków PSL, którzy sami określają to grono mianem „tłustych kotów z PiS”. Mowa o ponad 350 politykach partii rządzącej, członkach ich rodzin lub znajomych, którzy znaleźli zatrudnienie w spółkach skarbu państwa.

Powiat brzeski, a dokładniej rzecz ujmując miasto Brzeg, reprezentują na liście nepotyzmu PiS opublikowanej w Onecie dwie osoby doskonale znane na lokalnym podwórku:

- Mieczysław Niedźwiedź, Grupa Azoty Prorem

Rocznik 1955, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach (mgr inżynier, specjalność: projektowanie, budowa kopalń i ochrona powierzchni). Przez lata pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Rozwoju i Promocji (w późniejszym czasie Wydziału Rozwoju i Środków Zewnętrznych) Starostwa Powiatowego w Brzegu. Bliski współpracownik poprzedniego starosty Macieja Stefańskiego. W przeszłości sprawował mandat radnego Rady Miejskiej Brzegu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (kadencja 2010-2014). W 2014 roku starał się bez powodzenia o reelekcję. Porażką zakończył się również jego start w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej Brzegu w 2016 roku. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu spółki Grupa Azoty Prorem, która ma swoją siedzibę w Kędzierzynie-Koźlu.

- Beata Zatoń-Kowalczyk, Grupa Azoty Kędzierzyn

Za kadencji Wojciecha Huczyńskiego pełniła funkcję kierownika Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Brzegu. Po objęciu urzędu burmistrza przez Jerzego Wrębiaka zrezygnowała z tej posady i rozpoczęła pracę w Gminie Lubsza. Pełniła tam funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Następnie, za czasów sprawowania urzędu starosty przez Macieja Stefańskiego, została Naczelnikiem Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Brzegu. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, gdzie Prezesem Zarządu jest były starosta brzeski Maciej Stefański. Od niedawna Beata Zatoń-Kowalczyk pełni również funkcję członka rady nadzorczej w Grupie Azoty Kędzierzyn. W przeszłości startowała w wyborach samorządowych z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości – bez powodzenia. Prywatnie żona Pawła Kowalczyka, redaktora naczelnego brzeskiej Panoramy Powiatu i prezesa zarządu Brzeg24.pl sp. z o.o.

W ostatnich miesiącach w mediach ogólnopolskich zrobiło się bardzo głośno na temat nepotyzmu, którego zdaniem wielu osób dopuszczają się wysoko postawieni politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Na początku tego miesiąca odbył się kongres PiS. Delegaci przyjęli podczas niego uchwałę zakazującą współmałżonkom, dzieciom, rodzeństwu oraz rodzicom posłów i senatorów PiS zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono jednak, że zakazy nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". Zapis ten, zdaniem wielu obserwatorów sprawia, że całą uchwałę można traktować jako zwykłe zagranie marketingowe, bo powoduje właściwie możliwość kontynuowania dotychczasowej polityki.

Zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki uchwała PiS, według której rodziny posłów nie powinny zajmować lukratywnych posad w spółkach, niczego nie rozwiązuje.

Problem nie dotyczy tylko rodzin, choć takie oczywiście na naszej liście są. Na liście jest wielu działaczy PiS, ich znajomych i współpracowników. Słowa prezesa Kaczyńskiego, że „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”, okazały się niespełnioną obietnicą – mówi Miłosz Motyka.

Źródło: Lista nepotyzmu. Ponad 350 osób związanych z politykami PiS na państwowych posadach- onet.pl