Aktualności

ZSZ nr 1 w Brzegu zachęca nowoczesną ofertą


Mimo epidemii koronawirusa oraz wprowadzonego wraz z nią obowiązku nauczania zdalnego dyrekcja i pedagodzy ZSZ nr 1 w Brzegu nie zwalniają tempa. Szkoła zmodernizowała stronę internetową, otwiera nowoczesne kierunki kształcenia i uruchamia szkołę branżową.

W ramach Zespołu Szkół Zawodowych zaczyna funkcjonować szkoła branżowa I stopnia w zawodach: elektryk, kucharz, cukiernik. 

- Od września 2021 roku uczniowie będą mogli uczyć się w zawodach elektryk, cukiernik oraz kucharz w pracowniach szkoły – powiedziała dyrektor ZSZ nr 1, Wioletta Frankiewicz.

W szkole branżowej wszystkie zajęcia praktyczne odbywać się będą w pracowniach szkolnych, uczeń nie musi szukać praktyk u pracodawcy, zajęcia odbywają się wyłącznie w dniach nauki szkolnej (nie ma praktyk w czasie ferii i wakacji). Jest to atrakcyjna oferta, gdyż w dobie pandemii młodzież nie musi jeździć na praktyki do różnych zakładów, nie ma konieczności  wyjazdów na miesięczne kursy zawodowe – nauczyciele są przygotowani do nauczania zawodu, a szkolne pracownie są bardzo dobrze wyposażone.

- Obecnie wychodzimy naprzeciw uczniom – wiedząc, jak trudne jest w czasie pandemii  znalezienie praktyk zawodowych. Przez lata wzbogaciliśmy się o odpowiednią bazę dydaktyczną, mamy wyspecjalizowaną kadrę – relacjonuje Wioletta Frankiewicz.

W branżowej szkole I stopnia realizowane jest kształcenie w zakresie jednej kwalifikacji. Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe. Daje to możliwość kontynuowania nauki w szkole branżowej II stopnia i uzyskania tytułu technika.

Szkoła branżowa – co daje uczniom?

- Uczniowie nie odbywają zajęć praktycznych u pracodawców, tylko w szkole w pracowniach, dlatego nie muszą szukać praktyk. W związku z tym nie będą młodocianymi pracownikami, tylko uczniami, a co za tym idzie, mają normalne ferie i wakacje – wylicza dyrektor Frankiewicz.

Warto przypomnieć, że przed 20 laty w tej placówce funkcjonowała szkoła zawodowa, a jej uczniowie odbywali zajęcia na warsztatach szkolnych, a więc jest to w zasadzie powrót do sprawdzonego systemu.

Szkoła stawia na nowoczesność. Dyrekcja ujawniła, że zatwierdzony jest nowy kierunek: technik robotyk – nabór ruszy w roku szkolnym 2022/2023.

W przyszłym roku szkolnym ruszają następujące kierunki. Warto zwrócić uwagę na nowe propozycje:

Technikum 5 lat 

1.Technik elektryk (klasy patronackie firmy energetycznej – Tauron)

2.Technik informatyk

3.Technik organizacji turystyki

•       Innowacja: sport - turystyka - rekreacja  (Nowość!)

4.Technik handlowiec

•       Innowacja : E-commerce – sprzedaż internetowa (Nowość!)

5.Technik żywienia i usług gastronomicznych

•       Innowacja : dietetyka z elementami oceny żywności (Nowość!)

6. Technik programista - całkowicie nowy kierunek

Szkoła chwali się też nowym logiem oraz nowoczesną stroną internetową, która jest nie tylko wizytówką szkoły, ale także źródłem informacji dla uczniów i rodziców.

ZSZ nr 1 w Brzegu rozwija się dynamicznie, poszukując nowych form pracy z młodzieżą. Nic więc dziwnego, że jako jedyna szkoła w powiecie zdobyła Opolską Nagrodę Jakości.